Bir Kulüpten Fazlası…

Turkish Airlines, Barcelona

Bir Kulüpten Fazlası… 

Hikâye, İsviçreli spor düşkünü genç Hans-Max Gamper’in, Emili amcasını ziyaret etmek amacıyla Barselona’ya gelmesiyle başladı. Şehre öyle tutuldu ki, geçici ziyaret kalıcı iskâna dönüştü.

Muhasebecilikle geçimini sağlıyor, İsviçre gazetelerine uzak diyardan spor muhabirliği yapıyordu.

Mahallî Los Deportes gazetesine verdiği bir ilânda, meraklıları, bir kulüp çatısı altında ‘örgütlenerek’ futbol oynamaya davet etti. Daveti karşılık buldu. Öncülüğünde, 29 Kasım 1899’da FC Barcelona kuruldu.

İsviçreli Hans-Max, gurbeti sıla etmiş, artık ‘Joan’ diye bilinir olmuştu; futbolcusu olarak 100’den fazla gol attığı, 5 dönem başkanlığını yaptığı FC Barcelona’nın, adına 1966’dan bu yana turnuva düzenlenen efsane kurucusu, Joan Gamper.

‘El Caudillo’dan en çok çekenler belki de Katalanlar oldu.

1932’de Cumhuriyetçi Sol Parti önderliğinde kazandıkları özerkliğe, İspanya İç Savaşını falanjistlerin kazanmasıyla,  1938’de Franco tarafından son verildi. Aynı yıl, Franco’ya karşı savaşmak üzere gönüllü olarak İspanya’ya giden, ‘Hayvan Çiftliği’ ve ‘1984’ün yazarı, terminolojiye ‘Büyük Birader’i armağan eden George Orwell’in, yıllar boyunca sansürlü olarak basılabilecek “Katalonya’ya Selâm” adlı kitabının ilk baskısı yapılıyordu.

Her ne kadar İspanya’da faşizmin çöküşü ve demokrasinin gelişi, General’in ölümü ve ardından 1977 seçimleri ile tarihlendirilse de hınçlı kitlelerin düştüğü kayıt 17 Şubat 1974’ü gösterir. Bu gün, FC Barça’nın, Kral 13. Alfonso’nun kutsayarak ‘Real’ adını verdiği Franco’nun takımı Sociedad Madrid’i, Santiago Bernabeu’daki karşılaşmada 5-0’lık bir hezimete uğrattığı gündür.

Son el Clasico buluşmasına tanık olmak üzere Camp Nou tribününde yerimizi alıyoruz. Oyunun nasıl gittiği önemli değil yüz bin izleyici için, aslolan kazanmak. Umduklarını buluyorlar. Ve ardından bir ağızdan ‘el Cant del Barça’ söyleniyor, kulüp marşı. “Bizi kardeşlikte buluşturan tek bayrak” dizesinde kast edilen sadece kulüp bayrağı olmasa gerek, çünkü FC Barça “mes que un club” yani “bir kulüpten fazlası”…

Kaynak: Sevgili Dostum Ziya Taşkent

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Gamification
@Pazarlama - @Sunumlar
01 Aralık’ta Abbas Güçlü ile Genç Bakış’tayım
@Dem

Cevap Yaz