Google’dan Başarılı Viral Kampanyaları: Gmail

 

Google’dan Başarılı Viral Kampanyaları: Gmail
Gmail pazarlama yöneticileri; Gmail markasının farkındalığını arttıracak, “Her markanın bir hikayesi vardır!” anlayışını destekleyen ve bu hikayeye “Kullanıcılarını ortak et!” felsefesini düstur alan başarılı bir viral kampanya hazırlamışlar.

YouTube ortamında hazırladıkları ve Gmail’in arkaplanda nasıl çalıştığını anlatan viral videoya, kullanıcıların da kendi videolarını ekleyerek cevap vermelerini bekliyorlar.

Dolayısıyla marka hikayesi şemsiyesinde her kullanıcı kendi hikayesini ekleyecek ve oyuna dahil olarak, Gmail marka bağımlılığı pekişecek.

Bu kampanya şu ana kadar 1,138,327 kişi tarafından görüntülemiş, 415 kişi tarafından yorumlanmıştır. 1098 kişi de kendi Gmail Videosunu hazırlayıp yüklemiş.

Google YouTube ortamında açmış olduğu resmi kanalını kullanarak modern pazarlamanın ana motivlerine ne kadar hakim olduğunu perçinliyor.

Yine başarılı bir şekilde hazırlamış oldukları ve neden Gmail kullanması gerektiğini etkiyelici bir şekilde anlatan bir video 1,755,422 kişi tarafından görüntülenmiş ve 1207 kişiden de yorum almıştır.


Videoda geleceğin dünyasının ana motivinin eğlence olduğunu bir kez daha görüyoruz. Bizler hala “Neden bizi tercih etmelisiniz?” sorularını içinde uzun uzun yazılar içeren çarşaf gibi broşürlerle anlatmaya çalışırken, geleceği yakalayanlar artık bu tarz anlatımların tüketiciyi sıktığını ve mesajlarını iletemediklerini bildikleri için Gmail tiyatrosu kurup, tiyatroyu da normal tiyatrolardan farklılaştırıp mesajlarını vermişler ve başarı elde etmişler. Umarım bizlerden de böylesine güzel çalışmalar çıkar ve yine bu satırlarda yer veririz.

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Web 3.0 Semantik Web
@Pazarlama - @Sunumlar
Facebook Bağımlılığı
@Pazarlama

Cevap Yaz