İçeriğe Değil Hedef Kitlenize Odaklanın

 

İçeriğe Değil Hedef Kitlenize Odaklanın
1990ların ortasından itibaren tüm yayıncıların dijital stratejisi; web sitelerine trafik çekmek, ziyaretçilerin oluşturduğu trafik ve okudukları içerik sayesinde reklam geliri elde etmekti.

Ancak gazete ve dergiler bu iş modelinin sağlıklı bir şekilde, uzun soluklu çalışmadığının yavaş yavaş farkına varıyorlar. Artık ziyaretçiler iş dünyası ile ilgili bir yazı okumak için, bir bilgi almak için iş dünyası dergilerinin web sitelerine gitmiyor. Bloglar, iş dünyasına özel odaklanmış portaller vs gibi mecralar varken yayıncıların web siteleri o kadar rağbet görmüyor. O zaman da yayıncıların mevcut dijital stratejileri sağlıklı çalışmıyor.

Sosyal Medya düzleminde, kurgularını içerikten ziyade hedef kitle (ziyaretçiler) üzerine odaklayanlar daha başarılı oluyor.

Hedef kitleyi tanıma, hedef kitleyi yönetme, hedef kitle nezdinde vazgeçilmez olma, hedef kitleye gerekli havuçları sunma, hedef kitlenin tepkileri ölçme, tepkileri doğrultusunda aksiyon alma; içeriğe odaklanmaktan çok daha önemli bir konumda. Geçtimiz günlerde CBS tarfafından satın alınan 14 yıllık yayıncı CNET Networks hedef kitle odaklı stratejinin güzel bir örneği olarak gösterilebilir. Temmuz 2008’den itibaren CNET Networks kendi hedef kitlesini Yahoo’ya açacak ve reklam satışı konusunda bir ortaklık imzalayacaklar. Yahoo! bu anlaşmadan önümüzdeki 3 sene içerisinde anlamlı bir kar bekliyor.

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
LOST Oyunu
@Pazarlama
Sosyal Medya Psikolojisi
@Pazarlama - @Sunumlar

Cevap Yaz