J.J Abrams ve Pazarlama

J.J Abrams ve Pazarlama

Dünya “entertainment” endüstrisinin rotasını çizen dahi yapımcı Jeffrey Jacob (bu isim hiç yabancı gelmiyor olsa gerek) Abrams, pazarlama profesyonelleri tarafından yakinen takip edilmesi gereken biri.

J.J. Abrams, New York’da doğup, Los Angeles’da büyüyor. Lisedeyken tiyatronun aktif olarak içerisinde yer alıyor.  Babası Gerald W. Abrams ve annesi Carol Abrams da yapımcı.

16 yaşındayken Nightbeast filminin müziklerini yaparak film dünyasına giriyor. 1990’da ilk filmi Taking Care of Business‘ı yazdı ve prodüktörlüğünü yapıyor. Bunları Harrison Ford’un oynadığı Regarding Henry ve Mel Gibson’ın oynadığı Forever Young takip ediyor.

1998’de Armageddon filminin prodüktörlüğünü yapıyor. Aynı yıl dört sezon süren ilk dizisi Felicity‘i oluşturuyor. Kurduğu prodüksiyon şirketi “Bad Robot” ile Alias ve Damon Lindelof ile Lost‘u hayatımıza sokuyor.

İlk yönetmenlik deneyimini 2006 filmi Mission: Impossible III ile gerçekleştiriyor. 2008’de Cloverfield‘in yapımcısı oluyor. 2009’da  ise ünlü dizi Star Trek‘in film versiyonunu çekti.

Yazarlık ve yönetmenlik dışında Alias’ın tema şarkısını, Lost’un açlışı temasını, Felicity ve Fringe dizilerinin tema şarkılarını yazmışlığı da var.

J.J. Abrams, yaptığı işlerle milyonları ekran başına kilitliyor. İnsanların ilgisini nasıl çekeceğini,  insanları işlerine nasıl bağımlı hale getireceğini çok iyi biliyor.

J.J. Abrams bunları nasıl biliyor?

Çünkü, pazarlama, iletişim, kültür, antropoloji, sosyoloji, psikoloji  gibi ilimlere hakim, bu ilimlerin işine olan faydasına inanıyor. Konu uzmanlarını dinliyor. Yapmış olduğu işlerde temel insan motivlerini kullanıyor.

Merak,  J.J. Abrams’ın kullandığı motivlerin başında geliyor.  Merak, kültür bağımsız, ırk bağımsız her insanda olan bir unsur. Her milletten insan merak eder.

J.J. Abrams da bunu çok iyi kullanıyor. Adayı merak ettiriyor (LOST), paralel evrenleri merak ettiriyor (FRINGE), insanlar nasıl bayıldığını merak (FLASH FORWARD) ettiriyor.

Herkes merak ediyor, ertesi gün arkadaşları ile konuşuyor, kendi anladığını paylaşıyor, arkadaşının anladığını dinliyor. Bir sonraki bölümü heyecanla bekliyor.

J.J. Abrams, pazarlama profesyonellerinin rüyalarını gerçekleştiriyor. Dolayısıyla, J.J. Abrams’ı çok iyi anlamak gerekiyor.

J.J. Abrams’ın kafasının nasıl çalıştığını anlamak için  kendisinin TED‘te yaptığı meşhur konuşmayı tekrar tekrar izlemek gerekiyor.

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Online İlişkiler Offline İlişkileri Nasıl Etkiliyor?
@Rassal
03 Ocak TRT Haber Sosyal Medya Programı’ndayım
@Rassal

Cevap Yaz