Kriz Tüketimi

Kriz Tüketimi

Araştırma şirketi Nielsen‘in 52 ülkede 26 bin 202 tüketicinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, 2007 başından itibaren düşme trendine giren Global Tüketici Güven Endeksi 4 puan daha düşerek 84 puana geriledi.

Türkiye Tüketici Güven Endeksi ise 67 puandan 62’ye indi. Latin Amerika, 96.8 endeksle en iyimser bölge olmaya devam etti.

Tüketici Güven Endeksi’nin ilk sıralarında, 114 puanla Hindistan ve 112 puanla Danimarka yer aldı. En alt sırada ise Güney Kore bulunuyor.

Araştırmaya göre, Türkiye tüketicilerinin yüzde 91’i ülkenin global bir durgunluk yaşadığını düşünüyor. Türk tüketicisinin kriz ortamında en fazla tedbir aldığı harcama kalemleri giyim ve tatil/eğlence masrafları oldu.

Araştırmada, ‘İhtiyaçlarınız için yaptığınız harcamalar dışında kalan parayla ne yapıyorsunuz?’ sorusuna gelen cevaplarda borç ödemek ilk sırada.

Türkiye, diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında en çok borç ödeyen ülkeler arasında. Türkler, birikim yapma konusunda da global ortalamanın altında bulunuyor.

Kaynak: Marketing Türkiye

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Sosyal Medya Psikolojisi
@Pazarlama - @Sunumlar
TED: Annie Murphy Paul: What we learn before we’re born
@Sunumlar - @TED

Cevap Yaz