Memleketimin Facebook Motivasyonları

6 Mayıs Perşembe günü IAB Yoğun İnteraktivite seminerinde Serdar Kuzuloğlu, Alemşah Öztürk, Özgür Alaz, Uğur Şeker, Metin Salt ile birlikte konuşmacıydım.

Bana verilen ödev dijital tüketici davranışları idi. Offline ya da online tüm tüketici davranışlarının betimsel, ruhsuz istatistiklerden ziyade nedensellik barındıran motivlere hitap eden şekilde yapılandırılması bana her zaman daha gelmiştir. Dolayısıyla, Memleketimin Facebook Motivasyonları diye bir mindmap hazırladım ve sunumumu bu mindmap üzerinden gerçekleştirdim.

Özgür, Alemşah, Serdar, Uğur ile birlikte sayısız panelde bir arada olduğumuzdan, bu etkinlikte de çok keyif aldık. Başta IAB olmak üzere herkese teşekkürler.

4 Responses to Memleketimin Facebook Motivasyonları
 1. Bulent Keles

  Mükemmel bir mindmap. Çok iyi resmetmiş bizi. Alanında tek çalışma olduğundan şüphem yok. Ayrıca Facebook’un elinde de böyle bir çalışma olmadığından adım gibi eminim.

 2. Kasım

  çok iyi bir mindmap eline zihnine sağlık
  grup hareketi ve aidiyet segmenti ve oyuncular en çok ilgilendiğim iki motiv, malum ülkemizdeki çok sağlam bir forum kullanım alışkanlığı ve liyakat sistemi var

  memurlar.net, frmtr.com gibi büyük sitelerin sadık üyeleri henüz facebook a üye olmuş değil
  facebook’ta ise şu anda “Yağmur Sonrası Toprak Kokusu” gibi sayfalar özgün içerikle yüzbinleri toplayabiliyor. Sayfalar ve gruplar için asıl merak ettiğim konu ise sosyal ve siyasal konularda nasıl kullanılacakları. “engelleri kaldır hareketi” farklılaşan çalışmalar yapmaya başladı

  oyuncular ise grup dinamiği kadar önemli grup. farmville türü oyunların gelirine göz koyan facebook üreticilerle çatışmaya başladı. Oyun üreticileri de facebook üyelerinin iletişim bilgisi toplamaya başladı. Acaba farmville facebooktan çıksa oyuncular da çıkar mı ?

 3. Çağdaş

  Guzel bir ozet olmus. Mindmap icin hangi araci kullandin?

 4. web site tasarımı

  Doğru analiz :)

Bir cevap yazın