Memleketimin Facebook Motivasyonları

6 Mayıs Perşembe günü IAB Yoğun İnteraktivite seminerinde Serdar Kuzuloğlu, Alemşah Öztürk, Özgür Alaz, Uğur Şeker, Metin Salt ile birlikte konuşmacıydım.

Bana verilen ödev dijital tüketici davranışları idi. Offline ya da online tüm tüketici davranışlarının betimsel, ruhsuz istatistiklerden ziyade nedensellik barındıran motivlere hitap eden şekilde yapılandırılması bana her zaman daha gelmiştir. Dolayısıyla, Memleketimin Facebook Motivasyonları diye bir mindmap hazırladım ve sunumumu bu mindmap üzerinden gerçekleştirdim.

Özgür, Alemşah, Serdar, Uğur ile birlikte sayısız panelde bir arada olduğumuzdan, bu etkinlikte de çok keyif aldık. Başta IAB olmak üzere herkese teşekkürler.

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
İnsan Odaklı Pazarlama İletişimi Sunumu
@İşler Güçler - @Sunumlar
Pazarlamanın Geleceği
@Akademi - @Sunumlar
4 Yorumlar
 • Şub 7,2011 at 18:05

  Doğru analiz :)

 • Çağdaş
  May 25,2010 at 18:12

  Guzel bir ozet olmus. Mindmap icin hangi araci kullandin?

 • Kasım
  May 12,2010 at 12:42

  çok iyi bir mindmap eline zihnine sağlık
  grup hareketi ve aidiyet segmenti ve oyuncular en çok ilgilendiğim iki motiv, malum ülkemizdeki çok sağlam bir forum kullanım alışkanlığı ve liyakat sistemi var

  memurlar.net, frmtr.com gibi büyük sitelerin sadık üyeleri henüz facebook a üye olmuş değil
  facebook’ta ise şu anda “Yağmur Sonrası Toprak Kokusu” gibi sayfalar özgün içerikle yüzbinleri toplayabiliyor. Sayfalar ve gruplar için asıl merak ettiğim konu ise sosyal ve siyasal konularda nasıl kullanılacakları. “engelleri kaldır hareketi” farklılaşan çalışmalar yapmaya başladı

  oyuncular ise grup dinamiği kadar önemli grup. farmville türü oyunların gelirine göz koyan facebook üreticilerle çatışmaya başladı. Oyun üreticileri de facebook üyelerinin iletişim bilgisi toplamaya başladı. Acaba farmville facebooktan çıksa oyuncular da çıkar mı ?

 • Bulent Keles
  May 11,2010 at 23:15

  Mükemmel bir mindmap. Çok iyi resmetmiş bizi. Alanında tek çalışma olduğundan şüphem yok. Ayrıca Facebook’un elinde de böyle bir çalışma olmadığından adım gibi eminim.

Cevap Yaz