Perakende 2.0 : Sosyal Perakende

Perakende 2.0 : Sosyal Perakende

Perakende ve Pazarlama etkileşimindeki trendlere baktığımızda; sektörün teknolojiye artık göbekten bağlandığını ve daha da bağlanacağını görüyoruz.

Kurumsal şeffaflık perspektifinde, işlerin, ilişkilerin, işlemlerin şeffaflığı daha da önem kazanıyor.

Webshoplar, fiziksel mağazaların ensesinde fiyat baskısını fazlasıyla hissettiriyor.

Mağazaiçi ve dışı yönlendirme anlayışında ve satın alma davranışlarında da ciddi bir dönüşüm görülüyor.

Tüm bu gelişmerin aslında temelinde yatan etmen, “Talep” kavramında yaşanan devrim olsa gerek.

Tüketici sayısı, çeşitliliği, satın alma davranışı karmaşıklığı hergeçen gün artıyor. Peki perakende kime hizmet etmeli sorusu akla geliyor. Perakendeciler tüketiciye mi sadakat yoksa üreticiye mi sadakat arasında gidip geliyorlar. Hangisine daha ağırlık vermek lazım, hangisine kendini daha özel hissettirmek lazım?

Sosyal Perakende, daha çok ve daha doğru bilgilendirilmiş, daha iyi organize olmuş satın alma davranışı oluşmasını sağlamak için ürün ve hizmetlerle ilgili sosyal araçlar ve platformlar oluşturulması, bu platformların yönetilmesi organizasyonudur.

Sosyal Perakende Neler Yapıyor?

Tasarımdan Vazgeçiyor!

Artık tüketiciler kendi tasarımlarını kendileri yapıyorlar.

Kategorizasyondan Vazgeçiyorlar!

Kendilerine özgün kategorizasyon oluşurup, kendi ürünlerini kendileri seçiyorlar.

Pazarlamadan Vazgeçiyorlar!

Firmaların pazarlama mesajları yerine diğer tüketicilerin deneyimleri ve yorumlarını tercih ediyorlar.

Yeni Teknolojiye Uyum Sağlıyorlar!

IconNicholson’ın interaktif aynaları gibi yeni teknolojiler sayesinde, ürünleri daha kolay ve keyifli deneyebiliyorlar.

Mağaza içinde basit ve geniş bilgilendirme imkanı sunuyorlar!

Mağaza içlerinde basit, iyi organize olmuş ve yeterli düzeyde bilgi veren yönlendirmelere itibar gösteriyorlar.

Online Toplu Alışveriş Yapıyorlar!

Sanal alemde artık Can Canan ve Cavidan toplu olarak alışveriş yapıyorlar ve yorumlardan faydalanıyorlar.

Sonuç olarak yeni talep anlayışına karşı hazırlıklı olmak gerek. Yeni talebin oluşturduğu yeni perakende dünyasında (Perakende 2.0) temel motivlerini iyi anlamak ve gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor.

Yüce Zerey | y=f(yuce)

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Growth Hacking Nedir?
@Pazarlama - @Sunumlar
Nasıl Çuvalladık?
@Pazarlama - @Sunumlar
1 Yorum
  • Gökhan
    Şub 23,2008 at 13:35

    Çok iyi bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederiz. Bilgiler için.

Cevap Yaz