Sosyal Medya Davranışı

 

Sosyal Medya DavranışıSosyal Medya araçlarını temel olarak “ihtiyaç odaklı” ve “amaç odaklı” olmak üzere iki başlık altında toplayabiliriz. İhtiyaç odaklı olanlara örnek olarak sosyal ağları, amaç odaklılara ise örnek olarak; blogları, markaların oluşturduğu toplulukları, forumlar, wikileri verebiliriz.

İhtiyaç odaklı sosyal medya araçlarına, kullanıcılar genelde, arkadaşlarını bulmak, yeni arkadaş bulmak, kendilerini ifade etmek, belli bir yere ait olmak, hayatını paylaşmak, hayatını paylaşan diğer insanların hayatını merak etmek gibi motivlerle girerlerken; amaç odaklı sosyal medya araçlarına ise kullanıcılar genelde, bilgi almak, soru sormak, paylaşımda bulunmak, deneyim paylaşmak, deneyim öğrenmek için giriyorlar.

İhtiyaç odaklı ve amaç odaklı sosyal medya platformlarının pazarlama iletişimleri ve kullanıcı ile etkileşim yöntemleri birbirinden ciddi bir şekilde farklılaşabiliyor. Platformunuzun hangi kategoriye girdiğini ve kullanıcıların nasıl davranmasını gerektiğini kafanızda iyi tanımlayabilirseniz, doğru iletişimi doğru stratejilerle gerçekleştirmiş olursunuz.

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
İyi Bir Pazarlamacının Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar
@Akademi - @Pazarlama
Projecilik Anaforu
@Dem - @Pazarlama - @The Profesyonel

Cevap Yaz