Sosyal Medya markanız için neler yapabilir? Neler Yapamaz?

Sosyal Medya markanız  için neler yapabilir? Neler Yapamaz?

Son zamanlarda birçok firmanın taze flörtü olan Sosyal Medya, firmalar tarafından hala tamamiyle anlaşılmış bir konumda değil. Firmaların elinde Sosyal Medya’dan nasıl faydalanacaklarının somut yol haritası henüz bulunmuyor. Böyle bir dertle dertlenmeyen diğer firmalar ise Sosyal Medya deneyimleme sürecini, Sosyal Medya’nın getirilerini analiz etmeden yönetiyorlar.

Sosyal Medya’dan anlamlı düzeyde katma değer alabilmek için, Sosyal Medya’yı tüketicilerin satın alma döngüsünün başlangıç seviyesinden, orta seviyelerine kadar olan süreçte, tüketicileri dinlemek ve onlarla etkileşime geçmek amaçlı kulanmak gerekiyor. Firmaların konu ile ilgili genel davranışlarına baktığımızda Sosyal Medya’yı tüketicilerin satın alma döngüsünün son evrelerine doğru aktif olarak kullandıklarını görüyoruz. Tüketici ile doğru zamanda etkileşime geçilmediğinde Sosyal Medya kullanımının katma değeri de düşüyor.

Sosyal Medya markanız için neler yapabilir?

Sosyal Medya;

·         Tüketici ve müşterileriniz  ile ilişki geliştirilmesini, ilişkinin yönetilmesini ve müşteri hizmetlerinizin geliştirmenizi sağlar.

·         Satın alma sürecinin ilk basamaklarında etkileşime geçildiği takdirde, tüketicilerin ürün ve hizmetlerinizi satın almasına katkıda bulunur.

·         Müşterilerinizin sizin hakkınızda en doğru ve samimi bilgilerle donatılmasını sağlar.

·         Potansiyel müşterilerin ve piyasanın neler konuştuğunu dinleme imkanı sağlar.

·         Müşterilere daha fazla odaklanma hususunda markaları disiplin altına sokar.

·         Marka ile tüketiciler arasında bir diyalog köprüsü kurar.

Sosyal Medya markanız için neler yapamaz?

Firmaların genel Sosyal Medya kullanımlarına baktığımızda, markaları için Twitter hesabı, Friendfeed hesabı veya Facebook Fan Sayfası açıyorlar ve bu aksiyonların markalarına yönelik çok büyük bir trafik sağlayacağını düşünüyorlar. Malesef bu aksiyonlar yeterli olmuyor. Çünkü, Sosyal Medya düzleminde markaların katma değerli iletişim ve etkileşim için gerçekten zaman ayırması gerekiyor.

Sosyal Medya;

·         Markanızın sitesine yüzbinlerce, nitelikli, yeni ziyaretçi gelmesini sağlamaz.

·         Markanız hakkındaki müşteri diyaloglarını tamamıyle kontrol edebilmenizi sağlamaz.

·         Orta ve büyük ölçekteki bir markanın en temel kanalı olamaz.

·         Diğer iletişim kanallarının stratejik bir parçalı olmadığı sürece markanıza katma değer sağlayamaz.

·         Kurum içerisinde sahiplenilmediği takdirde markanıza herhangi bir fayda sağlayamaz.

Sosyal Medya’dan Daha Fazla Faydanalabilmek İçin

·         Sosyal Medya’da iyi ya da kötü olarak markanız hakkında konuşanları ödüllendirin.

·         Sosyal Medya’da sürekli olarak kendinizden bahsetmeyin.

·         Sosyal Medya kanalınının markanızın gerçekten bir parçası olduğundan emin olun. Sosyal Medya’ya özel ürünler,  promosyonlar, hizmetler kurgulayın.

·         Sosyal Medya’yı müşterilerinizin ilgisini çekecek, ihtiyaçlarını karşılacak şekilde kullanın.

·         Sosyal Medya’yı tüketici ve müşterileriniz ile buluşma notktası olarak kullanın.

Sosyal Medya, ampirik gözlemlerle yapılanan bir mecra olmasına rağmen dinamikleri hızla yerleşmektedir. Bu dinamiklerin yapılanma süreci esnasında, markalar süreci iyi takip edip kural koyucu konumunda olmalıdırlar.

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Bir Kulüpten Fazlası…
@Dem - @Pazarlama
Bi Pixar Olmak İçin…
@Pazarlama - @Sunumlar

Cevap Yaz