Sosyal Medya’ya Verilen Önem

 

Sosyal Medya ‘ya Verilen Önem
TNS Media’nın yaptığı araştırmaya göre pazarlama departmanı yöneticileri sosyal medya platformlarını, şirket iletişimi açısından hayati derecede önemli buluyorlar.

Bir çok ülkede pazarlamadan sorumlu üst düzey yöneticiler için sosyal ağlar; şirket, marka ya da ürün pazarlaması için vazgeçilmez bir olgu haline geldi. Yöneticilerin yarıya yakını şirket iletişiminin üst düzey yönetim tarafından izlenmesi ve önemli kaynakların yerinin belirlenmesi gerektiğine inanıyor.

Araştırma sonuçlarına göre şirketler sosyal medya platformlarını oldukça ciddiye alıyorlar. Ayrıca şirket yöneticilerinin yüzde 95’i sosyal medya platformlarının önümüzdeki 5 yıl içersinde büyüyeceği konusunda hem fikir.

Araştırmaya katılan yöneticilere sosyal medya platformlarının hangi amaç için kullandıkları sorulunca, yüzde 37’lik bir kesim tüketici görüşü almak için, yüzde 21’lik bir kesim marka farkındalığı yaratmak için, yüzde 21’lik bir kesim ise müşteri bağlılığını artırmak için sosyal medyayı kullandıklarını belirttiler.

Herşey Sosyal Medya önemlidir, demekler, veya birkaç kampanya yapmakla bitmiyor. Sosyal Medya Stratejilerini entegre olarak tasarlayıp, hedeflerini tayin edip, bütüncül bir proje yönetimi kapsamında ele almak gerekiyor.

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Enterprise 2.0 Nedir?
@Akademi - @Pazarlama - @Sunumlar
Web 1.0 ile Web 2.0 Karşılaştırması
@Pazarlama

Cevap Yaz