WEB 3.0 ve Tanımlar

 

WEB 3.0 ve Tanımlar
Post moderen web tanımları sürekli bölünerek çoğalıyor. Hızlı bölünme esnasında kendimizi bölünmeye kaptırıyoruz ve ana noktaları kaçırabiliriyoruz.

Web tanımlamalarını yapan şair yazarlar genel olarak:

Web 1.0: You (Makine alemine ithafen: Sen)
Web 2.0: We (Makine alemi ve Biz)
Web 3.0: Me ( Sadece Ben, anlasın artık makine yeter artık)

ya da

Web 1.0 : information (Makine alemlerinden verilen bilgi dağarcıkları)
Web 2.0 : participation (Oyuna bizim de dahil oluşumuz, katılımcılık)
Web 3.0 : collaboration (Birliktelik, artık entegre bir şekilde altıpasta top çeviriyoruz)

olarak tanımlıyorlar.

Web 3.0, makinelerarası etkileşimle internetin kendi kendini oluşturacağı bir web dünyası olarak karşımıza çıkıyor. Semantik web dünyası da Web 3.0 dünyasının başrol oyuncusu olacaktır.

Sevgili Nuri Çankaya Semantik Web’i güzel tanımlamış

“Semantik Web, Bazen anlamsal web olarak da adlandırılan semantik web mimarisini anlamak için önce semantik kelimesinden başlayalım. Semantik; anlamı araştırmak demektir, Yunanca Semantikos yani gerçek anlam kelimesinden gelmektedir. Semantik web teknolojileri açık standartlar sayesinde anlamı verinin döküman içeriğinden ayrıştırmamızı sağlar. Eğer bilgisayar bir dökümanın semantiğini anlarsa, artık sadece o dökümanın içerisindeki karakterleri algılamaz, dökümanın “anlamını” öğrenebilir. “

Tabiki tanımların ötesine geçebilmeli, öncelikle web 2.0 Türk pazarlama dünyasına ne getirdi? Ne götürdü? Web 3.0 ne getirecek ? Ne götürecek? Bunların üzerine odaklanmalıyız…

Yüce Zerey | y=f(yuce)

Yüce Zerey
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurtdışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı. Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı olan Yüce Zerey, Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın dijital mecralarından ve global olarak markasının yönetiminden sorumlu idi. Halen The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam eden Yüce Zerey, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının interaktif pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Mevcut pazarlama kariyerine ek olarak 14 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir. Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazmakta olup Doğan Yayınlarından 2014 yılında çıkan The Profesyonel adlı kitabın yazarıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Markalar FriendFeed’i Nasıl Kullanır?
@Pazarlama
Web 3.0 Semantik Web
@Pazarlama - @Sunumlar

Cevap Yaz