Ajans İnsanları II

Sanatsal yetkinlikleri ile profesyonel dünyanın kavramsal sanrıları arasında salınan insanlar.

Ajans Ritüelleri

* Ajans içinde ve / veya dışında yapılacak toplantı öncesi prestijli bir kahve zincirine uğramak, uzun uğraşlar sonucu oluşturmuş olan, ince zevklerle bezenmiş özgün kahve kombinasyonunu almak, paketin üzerine kendi adının yerine başkasının adını yazdırmak böylece “Amele miyim? Herkes gibi adımı vereyim? Farklı olmayı seviyorum” mesajını vermek ve elinde kahve ile toplantıya girmek ziyadesiyle profesyoneldir.

* Ajansta düzenli olarak sabahlamak ve “Sabahlamazsak nasıl yetiştireceğiz, hayvan gibi iş var. Piyasadaki bütün işleri biz yapıyoruz. Yoğunluktan evin yerini, şeklini, şemalini unuttum.” mesajı vermek, gecenin ilerleyen ve sabahın ilk saatlerinde fotoğraf  ile destekli check-in yapmak; müşterisi için canını dişine takmış, dar terminlerin geniş yürekli profesyonel ajans imajını verir.

* Ajansa geldiğinde akşamdan kalma olmak, “Akşam yine ayarı kaçırmışız, her şeyi karıştırmışız, paralel evrenler arasında raks etmişiz, Hangover III’ü çekseymişiz olurmuş olm.” mesajını vererek Alka-Seltzer’siz bir hayat, bijon anahtarsız bir lastikçiden farksız mıdır? Üzerine derin sohbetlere dalmak, hüzünleri evde bırakmış her ajans profesyonelinin yapması gerekendir.

* Amerikan aksağanı ile Türkçe konuşan çalışanlara sahip olmak; ajans olarak, dünyaya hakim olunduğunu, globaldeki işlerin / metodolojilerin ne kadar yalanıp yutulduğunu, muassır medeniyet seviyesinin çoktan yakalandığını ve ötesinde mangal yapıldığını gösterir.

* Ajans içinde, çalışma esnasında:  “Ups, Ooops, Yeah, Oh Yeah Man, Come Onnnn, Shit, Awesome, Oha, Çüş, Hop, Toprağaaam, Panpaaam, Hayvaansınn vb.” tepkiler vermek, profesyonel bir ajansın çalışanlarının iş motivasyonu çakralarının açık olduğuna işarettir.

* Ajans bünyesinde, semaverde sürekli demlenen çay misali, her daim bir sunum hazırlama aksiyonunun varlığı, nasıl sunum hazırlanacağının dahi sunumunun olması; bol görselli, az mesajlı, şık tasarımlı sunumların keynotelardan taze çıkması; ajansın çocukluğuna inildiğinde özgüven problemi yaşanmadığını gösterir.

* Ajans ortamında concept ishali olarak, ota boka concept oluşturmak (içimizdeki ekipleri komoçko, mokoko ve rokoko diye böldük. Her ekibin ayrı süper gücü var. Komoçkolar stratejik bükücüler, mokokolar prodüksiyon bükücüleri, rokokolar ise creative bükücüler. Süper güçlerimizi birleştirince pikaçu olup tüm briefleri bükebiliyoruz, böylece siz müşterilerimize daha iyi hizmet veriyoruz.), üstüpü ile diş temizlemekten farksızdır.

* “Bi brainstorming yapıp geleceğiz”
diye çıkıp ajansın yolunu bulamamak, motivasyon amaçlı olarak ajansa yağlı güreş takımı çağırıp, çalışanlarla güreş tutturmaktan farksızdır.

* DVD’ci Metin’den düzenli olarak festival filmleri alıp sanatsal sularda boğulma tehlikesi geçiren ajans insanının yardımına, Bay Watch dizisinin yakışıklı / güzel kahramanlarından ziyade; fosforlu bermuda şortu, Eminönü’nden alınmış ipli Oakley gözlüğü, kıllı vucudu ve Maslak Oto Sanayi’nden alınmış şamdeli ile Hamit koşar.

* Herhangi biri ile telefonda, online ortamlarda konuşurken lokasyon belirtimi esnasında  “Ofisteyim” demek yerine “Ajanstayım” demek her daim daha havalıdır.

* “Evet çok yoğun çalışıyoruz. Kafamızı kaldıracak durumumuz yok. Ama ne kadar çalışırsak çalışalım, hayvanlar gibi eğleniyoruz. Zaten önemli olan da çalışırken eğlenebilmek değil mi?”
yaklaşımını benimseyerek , çalışanları diğer sektörlere göre daha uygun maaşlarla, daha etkin çalıştırmak; şehirler arası otobüs firmasına sahip olup elindeki filonunu tamamımının yolculukları esnasında yolun %37’sini vitesi boşa atarak gitmelerini ve motorinden tasarruf etmelerini zorunlu tutmaktan farksızdır.

* “Yaptıkları iş tamamen çakma olm. Yurtdışındaki X firmasının işinin aynısı almışlar Y firmasına çakmışlar. Hep bunu yapıyorlar. Hiç kimse farkında değil, herkes aferin diyor anlamıyorum.” 
tadında ajanslarının birbirlerinin yaptıkları tüm işleri eleştirmesi, her profesyonel ajans çalışanının yerine getirmesi gereken rutinlerin başında gelir.

* Ajans ortamından, projelerden, müşterilerle yapılan toplantılardan nitelikli ve özgün enstantanelerin, instagramda doğru filtreler ve metinlerle paylaşılması her ajans çalışanının smartphone’nunun boynunun borcudur.

* Müşterilere ve / veya potansiyel müşterilere toptantıya gidildiğinde foursquare’de check-in olup rakip ajanslara nispet yapmak önemlidir.

* Gidilmesi planlanan tüm etkinliklerin önce sponsorlarına bakıp, sponsorlarda tanıdık vs var mı diye araştırıp akabinde bilet talep ederek etkinliğe para vermeden gitmek; ajans ortamında damacanayı kafaya dikip su içmekten farksızdır.
* Yalnızlıkların, hüzünlerin, sevinçlerin emanet edilebileceği bir evcil hayvan sahibi olmak ajans insanlarının olmazsa olmazlarındandır.

* Genel olarak; Cihangir, Nişantaşı, Galata, Çukurcuma, Karaköy, Şişli gibi mekanlarla, tek başına, özgün ev eşyaları (dünyanın farklı yerlerinden toplanmış taso koleksiyonu, zengin bir çizgi roman / manga  koleksiyonu, nitelikli bir müzik arşivi, kullanılmış ıslak mendil koleksiyonu, karpuz çekirdeği koleksiyonu vb.)  ile döşenmiş evlerde oturmak, Alice’nin tavşanını takip ederken yaşanan deneyimlerin hangisinin gerçek hangisinin sanal olduğunun algı arafından farksızdır.

* Altı ayda bir mutlaka yurt dışına çıkmak, tercihen entelektüel ve sanatsal derinliği yüksek yerleri (Londra, Berlin, NewYork, Sao Paulo, Johannesburg vb.) tercih etmek, kendini sürekli sanatsal, entelektüel ve ruh gelişimine adamış dünya vatandaşı ajans insanına yakışandır.

* Sosyal Medya’da marjinal bir konuşma tonuna sahip olmak,  herkesin söyleyemediklerini söyleyebilmek, beğenilmeyen işler hakkında cesurca yorum yapmak, rakip ajanslara laf sokmak, düzene kafa tutmak, özgün içerikler paylaşmak; dijital dünyayı yakalamış ajans insanının üzerine vazifedir.

* Toplantı notunu ilüstrasyon olarak tutmak, her ortamda ne kadar özgün çizimler yapabildiğini ve ne kadar creative olduğunu göstermek; fırsat bulduğu her platformda t-shirtünü çıkarıp vücudunu gösteren bodycilerin kaslarını öperek insanlara tebessüm etmelerinden farksızdır.

* Türk dizisi izlemememek, izlese de izlediğini söylememek, söylese de insight toplamak için izlediğini söylemek; her Türk ajans çalışanının küçük yaşlarda Susam Sokağı’ndan çıkarmış olduğu en temel derslerin başında gelir.

* Elinin altında tiyatro takvimi, festival takvimi bulundurmak ve konuyu mümkün olduğunca son gidilen, ya da gidilmesi planlanan etkinliğe getirmek çok profesyoneldir.

* Reklamcılığı 5 sene sonra bırakıp, güneye yerleşip organik tarım yapacağım söylemlerinde bulunmak; SSK kuyruğunda yanındakinin hastalığını sorup, kendisine ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunan vatandaşın doktorluk hayallerinden farksızdır.

* “Ödülden ziyade müşterimizin iş hedefleri için projeler geliştiririz.”
söylemi ile yola çıkıp, verilen brief esnasında “Oha olm, bu briefin şu kısmı tam ödüllük değil mi? O kısımda şöyle bir kafaya gidersek Kristal garanti değil mi?” anlayışı ile devam edip de-brief esnasında ödül için kurgulanmış conceptin müşterinin iş hedeflerine ne kadar uygun olduğunu anlatmak profesyonel ajans duruşunu simgeler.

#ajansinsanları

Fikri Harika ‏

#ajansinsanları geç saatlere kdr çalışmaktan şikayet etmez, gece başka yaratıklara dönüşürler

Oruç Baba İnan

Müşteriye 1 işlenmiş fikir çalışıp 3 tane de eskiz bile olamayacak işi alternatif diye göndermek #ajansinsanları nın nirvanasıdır

Picasso’ya niyet Pikacu’ya kısmet tasarımlı ofislerde kreatife niyet reaktife kısmet fikirler için kuluçkadadır #ajansinsanları

Elif Ciğercioğlu

#ajansinsanları surekli bir parti ve sanatsal etkinlige katilir.

#ajansinsanları her musterinin o ajans icin tek musteri oldugunu sanmalarini ve paranizi biz veriyoruz kaprisini idare eder.

Aslı Karabulut 

tam projeyi teslim edeckken musteriden gelen aa tasarima kus da konduracaktik hadi bastan maili hayattan sogutur #ajansinsanları

bilalkök ‏

#ajansinsanları illa ki hasta oldukları birkaç karakter vardır asla Türk değildr jedi, Teksas tommiks gibi. Bunların koleksiyonunu sergiler

NvR ‏

#ajansinsanları musterinin her birinin arkasindan saydirmak birincil gorevidir! Konkur zamanlarindaki kuyruk sikisma donemi haric :)

#ajansinsanları her biri kendini turkiyenin en creative insani sayar! Creatif is cikaramamalarinin altinda hep baskalari vardir

Gizem Çetintaş

#ajansinsanları bi yemeğe on lira vermektan utanır, kırktan aşağısı kesmez.

Mehmet Ortaç ‏

sunumlara sakallı giderek toplantıya katılanlara, bütün gece sabaha kadar çalıştık yeaa mesajı verir #ajansinsanları

Aynur Gönce Bilenser

#ajansinsanları Öncelikle sabırlıdırlar. Gülmek için toplantının bitmesini beklerler :)

Mehmet Demir

#ajansinsanları creative ekip özgür olmalıdır.Müşteriyle yapılan toplantıya şort ve terlikle katılabilirler.

Mehmet Can

Müşterinin bütçesini bilmesine rağmen, o bütçenin 10 katı iş teklifi yapmak “bu ajans büyük düşünüyor” dedirtir (mi acaba??) #ajansinsanları

Rana Şencanlar

Akşama program yapabilmek için saat5’i beklerler, her an ACİL! konulu bir mail gelip mesai zillerini çalabilir #ajansinsanlari

sertac tomac

Logo buyutmek #ajansinsanlari gorev taniminin 1 numarali maddesidir. 2 numarali madde ise logoyu bir de sol tarafta gostermektir

Egemen Ozcan ‏

#ajansinsanlari her gunu madman ile sexandthecity arasinda geciyormus gibi davranan, emir kulu olusunu hic caktirmayanlara denir

Cem Batu ‏

#ajansinsanlari düzenli bir ilişkiye vakit olmadığı bahanesiyle bekarlığa ve potansiyel tüm ‘kısa ilişki’ deneyimlerine açılırlar

Diğer ajansın yaptığı iş hep kötüdür. Onlar çok daha iyisini daha önce sunmuşlardır ama müşteri yüzünden o iş olmamıştır. #ajansinsanlari

Devam Edecek…