Blackberry İnsanları

Blackberry İnsanları  Kırmızı ışık uğruna hayatını feda eden insanlar…

“Hiç gerçek olduğunu sandığın bir rüya gördün mü? Ya o uykudan hiç uyanmasaydın rüya olduğunu nasıl anlayacaktın?” (Morpheus / Matrix 1999)

Gerçek olduğunu sandığımız bir rüyanın içindeyiz. Sabahları erkenden kalkıyor, profesyonel kıyafetlerimizi kuşanıyor, sinirlerimizi trafik şehidi olarak gömerek, plazalarımıza doğru yola koyuluyoruz.

Plaza ekosisteminde to-do listlerimizi eritirken, karakter taviz defterimizi kabartıyoruz.

Plazaların oksijenden yoksun ortamlarında rüyadan uyanamıyoruz ki içinde bulunduğumuz ortamın rüya olduğunu anlayalım.

 

Blackberry, “Profesyonel İş Dünyasında Kariyer” serüveninde daha üst kademelere yükselebilmek, her fırsatta aidiyeti gösterebilmek, sisteme daha çok katma değer sağlayabilmek ve rüyadan uyanmamıza hiç fırsat vermemek için makineler tarafından tedarik edilmiş post-modern prangadır.

Blackberry, profesyonel damaklardaki o küçük apse, dilinle oynamasan hemen geçecek ama duramıyorsun, oynuyorsun…

Oynadıkça rüyadan kopamıyorsun, uyanamıyorsun.

Beyaz tavşanı izlemeyi bıraktığında daha profesyonelleşiyor ve yetkin bir blackberry kullanıcısı oluyorsun.

Profesyonel Blackberry

* Blackberry Messenger: BBM

Yetkin bir profesyonel, amele gibi SMS atmaktan ziyade hızlı mesaj iletişimini  BBM ile yönetir.

Profesyonel diyaloglarda Blackberry Messenger’ın açık ismi kullanılmaz  BiBiEM denilerek mecraya hakimiyet mesajı verilir.

BBM’e arkadaş ekleme süreci, sıradan ölümlülerden farklı olarak mutlaka barkod kullanım yöntemi ile gerçekleştirilir. Mail ile, pin code ile BBM’e kişi eklemek hiç profesyonel değildir.

Ruh emici toplantılar esnasında; BBM üzerinden, gündem maddelerini anlık sulandırma, kişilerin; kılık, kıyafet, takı, aksesuar ve söylemleri üzerine geyiğe parandeler attırmak çok profesyoneldir.

BBM üzerinden ping atamayan bizden değildir…

BBM ile Foursquare’i birbirine bağlayıp her beyaz yakalının gitmeye öyküneceği mekanlarda check-in yapmak ve yapılan check-in in BBM statüsünde kalması önemlidir.

BBM listesini profesyonelce gruplandırmadan kullanmak hiç şık değildir.

BBM kullanıcı profilinde yer alacak mesaj mutlaka ingilizce ve çok havalı bir laf olmalıdır.

Yoğun çalışan profesyonel bir beyaz yakalı olarak BBM statüsü sürekli “Busy” olmalıdır.
BBM’deki arkadaşlarınla karşılıklı amiral battı oynamak hiç profesyoenl bir hareket değildir.

* Blackberry’inin her daim en küçük ve en havalı olanı makbuldür.

* Gelen her maile verilebilecek en hızlı şekilde cevap vermek ve “Zero Inbox” düsturunu hayatında şiar edinmek çok profesyoneldir.

* Blackberry ortamında “meeting invitation” atabilmek sizi bir çok profesyonelden farklılaştırabilir.

* Yolda, epsilon kadar ilerleyen trafikte, gelmiş geçmiş tüm emaillere meydan okumak gerekir.

* Araba kullanırken, kırmızı ışıkta göz ucuyla maillere bakıp hızlıca cevap vermek yetkin bir Blackberry kullanımınıdır.

* Kuaförde; kaş aldırırken, saç boyatırken, fön çektirirken, röfle yaptırırken, balyaj yaptırırken, maşa, makyaj ve pedikür operasyonlarında Blackberry kullanımı rutin kuaför deneyimini farklılaştırır, iş verimliliğini arttırır.

* Blackberry kullanıcı profiline adını, soyadını,  telefon numaranı girmek ve bu girilen bilgilerin telefon kilitlendiğinde görüntülenmesi ileri düzey kullanımı ifade eder.

* Blackberry’nin telefon dili mutlaka İngilizce olmalıdır.

* “Contact List” te yer alan kişilerin adları, soyadları, çalıştıkları firmalar, pozisyonları, email adresleri ve BBM pinleri tamamen doldurulmuş ve güncel olmalıdır.

* Blackberry bünyesinde profesyonel beyaz yakalı uygulamalarının (Linkedin, Evernote, Twitter, Facebook, Google Map, FourSquare, Gmail, vb) hepsi yüklenmiş ve aktif olarak kullanılıyor olması gerekmektedir. Blackberry’i herhangi bir uygulamak yüklemeden kullanmak plaza ortamlarında ırgatlık olarak yorumlanmaktadır.

* Toplantı esnasında, Blackberry üzerinde mail ortamına (ya da evernote ortamına) toplantı notlarını almak ve katılımcılara göndermek profesyonellikte zirvedir.

* Blackberry’i herhangi bir kılıf ile kullanmak hiç profesyonel değildir. Çünkü beyaz yakalının Blackberry’i kılıfına sokacak zamanı olmaz sürekli kullanım halinde, sürekli aktiftir.

* Blackberry’i araçta bluetooth ile kullanmak çok havalıdır.

* Eşek kadar kulaklıkla ya da standart kutudan çıkan Blackberry kulaklığı ile telefon görüşmesi yapmak kartvizitin ağırlığını zedeler. Mutlaka özgün, dikkat çekici ve profesyonel kulaklık edinilmelidir.

* Mail sonlarına imza olarak  “sorry for misspeling”  gibi bir mesaj yazarak, “Hayvanlar gibi yoğunum, yerimde oturamıyorum sürekli mobilim onun için Blackberry’den yazıyorum. Bu yoğunlukta kim sallar imlayı, yazım kurallarını. Cevap verdiğime şükret!” mesajı verilir.

* Günün / Gecenin herhangi bir anından kırmızı ışık görülünce, manivelaya basılınca farenin verdiği tepki verilerek, hemen mail cevaplanır ve sürdürülebilir profesyonel duruş skor kartına bir puan daha yazdırılır.

* Etkin marka konumlandırması açısından, gece üçte yazılan bir mailin en az bir yıl boyunca entegre iletişim yapılması gerekmektedir.

* Blackberry’nin kamera yetkinliği profesyonel düzeyde olmadığı için kamera özelliği kullanılmaz. Sağda solda Blackberry ile fotoğraf çekenler özellikle de flash patlatanlar itina ile dışlanır.

* Tuvalete Blackberry’siz girmek, tuvalet esnasında hatırı sayılır mail cevaplamamak verimli çalışmayan profesyonele delalettir.

“Gerçeği nasıl tanımlarsın?

Eğer, hissedebildiğin koklayıp, tadıp, görebildiğin şeylerden söz ediyorsan “gerçek”, beyne iletilen elektrik sinyallerinin yorumlanmasıdır.”  (Matrix 1999)
Beyne iletilen elektrik sinyalleri tüm hayatımızı kaplamışsa;  aldığımız nefes, sevinçlerimiz, hüzünlerimiz, acılarımız, umutlarımız, tüm duygularımız hedef odaklı profesyonel birer elektrik sinyaline dönüşmüşse nasıl bir gerçeklikten bahsedebiliriz?

Ya da bahsedilen gerçek, gerçek midir?…