Coca-Cola ve Yemekler Kampanyası

Müzik her zaman büyük bir keyiftir ama nerede ne zaman çaldığınıza göre etkisini değiştirir. Normalde duyduğunuzda hiç fark etmediğiniz bir parça, doğru yerde, doğru zamanda kulağınıza çalındığında bir daha günlerce aklınızdan çıkmaz. Bu yüzden en iyi 40 rock parçası konuşmaya kalksanız 6’de kalırken, sevgiliden ayrılınca dinlenecek şarkıları sayarken gece bitmez ama büyük ihtimalle siz bitersiniz.

İşte son Coca-Cola ve Yemekler  kampanyasını tasarlarken buradan yola çıktık. Yemekleri etli, sulu, gibi değil de tüketildiği okazyonlara ve yerlere göre konuşarak sosyal medyada lezzetli bir sohbet yaratmak ve daha sonra bu sohbette konuşanlardan oluşturduğumuz içeriklerle sohbeti daha da yükseltmek istedik.

Dolayısıyla ortaya iki ayaklı bir kampanya çıktı. İlk aşama bir hashtag altında yemek sohbetini oluşturmak ve yaymak, ikinci aşama ise bu hashtag altında oluşan diyalogdan manalı bir içerik çıkararak sohbeti daha da değerli kılmak.

Kampanyanın ilk aşamasında daha organik ve gerçek bir sohbet yaratmak için yeni bir hesap yaratmak yerine, Twitter’in içinde zaten var olan sohbete dahil olmak istedik. Bunun için Twitter’da en çok takip edilen şeflerden biri olan Arda Türkmen‘i de kampanyaya dahil ettik.

#anneanneyemekleri’ni  Twitter’a taşıyarak sohbeti başlatan da Arda oldu. Ardında da kampanyadaki diğer bir ortağımız Yemek Sepeti sosyal hesaplarını kullanarak hashtag’in doğru hedef kitleye ulaştırmamızı sağladı.
Hashtag’leri sadece yazı ile değil, kampanya’ya özel olarak oluşturduğumuz görsellerle paylaştık. Aynı görsel dünya hem Arda’nın sitesinde (www.ardaninmutfagi.com) hem de bir çok farklı kanalda oluşan tüm bu sohbeti bir araya toplayacak “Gelsin Yemekler” sayfasında da devam etti. Böylece bu sohbetin etrafına bir görsel dünya ördük ve sohbeti daha derinden sahiplendik.

Tahmin ettiğimiz üzere #anneanneyemekleri altında ünlü, ünsüz bir çok kişi sohbete dahil oldu. Sadece yemekler değil, yemek ritüelleri ve tabiki anneanneler de konuşuldu. Ortaya o kadar güzel bir diyalog çıktı ki, biz de #anneanneyemekleri etrafında konuşulan sadece yemekleri değil tüm detayları bir araya getirecek bir şey yapmaya karar verdik ve tüm bunları bir sürprize çevirdik:

Yemekte bile gene yemek konuşan bir millet olarak yemek konusu hiç bir zaman kapanmaz. Şimdi havaların da güzelleşmesiyle piknik konuşuyor ve  #piknikteiyigider ile sohbete devam ettik.

Twitter’dan gelen piknik içgörülerini de bir sürprize dönüştürerek aşağıdaki videoyu hazırladık.

Çok kanallı ve bütünsel olarak tüketici iç görü ve geri bildirimleri ile şekillenen bizlerin de çok keyif aldığımız Coca-Cola & Yemekler kampanyamız sürekli olarak damaklarda kalan güzel tatların, yaşanan güzel deneyimlerin sözcüsü olarak hayatına devam edecek…

Creative ve Digital Ajans: McCann İstanbul