Gece Hayatı İnsanları I

Gecenin karanlığında kendini arayanlar…

Gündüz profesyonelce bastırılan duyguların, gecenin karanlığında serbest kalması ile birlikte; gündüzleri kart basan koyun mentalitesindeki profesyonel bireyler, geceleri ormanın acımasız kanunlarına başkaldıran asi bir kurta evrilirler.

Havanın kararması ile birlikte başlar profesyonel beyaz yakalının gece vardiyesi.

Gece vardiyesine haftanın 2 (Cuma ve Cumartesi)  + 1 (Hafta içi) günü kalmak profesyonel beyaz yakalı cemiyetinin performans kriterlerinin başında gelir.

 

Gece Hayatı Motivasyonları

“Erkek erkeğe eğlencenin dibine vurup, sınırları aşacağız.  Sabah hiç bir şey hatırlamamaya ve “Hangover” filminin hakkını vermeye and içtik.”

“Biz geldik!”
(Mekanın müdavimiyiz, herkes bizi tanır. Düzenli olarak gitmezsek bünyemizde derin sıkıntılar meydana geliyor.)

“Yeter artık hayatımın erkeğini bulmak istiyorum!”

Yanında kendilerine baktıracak kadar güzel ve havalı kızlarla (en az iki en çok dört) mekan mekan dolaşma, “Hepsi benim olm, siz abaza abaza dolaşın” mesajını verme.

“Bu gece mekandan erkek kaldırabilir miyiz?”


“One Night Stand  kişinin kendine yakışanı giymesidir.”  


“Cemşit’in doğum gününü kutluyoruz. Canlı müzik de var.”


“Pakize’ye kıl oluyorum erkek arkadaşını bu gece elinden alacağım.”


“Dün gece yaşadıklarımızı size bir anlatsam”
ofis ortamlarında rating toplayan bir söylem

“Hep erkekler mi eğlenecek. Toplum bunu bize dayatıyor ama kimin umrunda. Kız kıza çılgınlığın sınırlarında raks edeceğiz, inceldiği yerden kopsun.”

Profesyonel hayatın vazgeçilmezi “Networking” in kralı gece hayatında yapılır.

“Yeter artık hayatımın kızını bulmak istiyorum.”


“İremsu’nun bekarlığa vedası var bu gece hepimiz kafamıza duvakları takacağız, damadın resmi olan tshirtleri giyeceğiz ve Facebook’ta kendimizi tagleyeceğiz.”


“Beni aldattı, intikamım çok acı olacak!”


“Pelinsu’ya uzun süredir ofiste yazıyorum salağa yatıyor bu gece her şey bitecek!”


“Bu akşam mekandan kız kaldırabilir miyiz?”

 “Yarın herkese kimlerle nasıl seviştiğimi anlatacağım”


Organizasyon Süreci


* Haftanın iki günü (Cuma / Cumartesi) profesyonel olarak trend bir mekana, haftanın bir günü (Hafta içi) alternatif salaş “Olm herkes bilmez burayı, trick bir mekan” mesajını verecek bir mekana gitmek için düzenli organizasyon yapılır.

* Gece dışarı çıkarken iş arkadaşlarından ziyade heterojen bir arkadaş grubu ile gidip; gidilen mekanlarda iş arkadaşları ile karşılaşmak daha profesyoneldir.

* Gidilecek grubun tamamı erkek, ya da tamamı kız olması hiç profesyonel değildir.

* “Nereye gidelim?”
sorusu ortada iken ekibin arasından birinin sıyrılıp “X, Y, Z, K, L,M mekanlarından herhangi birine gidebiliriz. Ben rezervasyon işini organize ederim. Mekanlar tanıdık.” demesi çok şık durur.

* Gidilecek mekana karar verilirken, “X mekanının fiyatları şöyle, Y mekanının fiyatları böyle, Z mekanın valesi para almıyor,  K mekanında vestiyer bedava, l mekanında tuvalette jöle var” gibi konulara girmek büyük görgüsüzlüktür.

* Mekana karar verildikten sonra mutlaka Twitter üzerinden “Bu akşam asfalt ağlayacak, duyun ey dost, düşman, follower, ex-dünyası” mesajları itina ile verilmeli, gülücükler havada uçuşmalı duyulan heyacan tüm followerlar nezdinde dibine kadar hissedilmelidir.

* Mekana karar verildikten sonra kızlar arasındaki “Ne giyeceksin, ne takacaksın, hangi renkleri kullanacaksın, yanına neler alacaksın, çantana neler koyacaksın, vs ” gibi soru yumağı mail, BBM gibi araçlar eşliğinde cevaplanmaya, ekip içerisindeki bilgi düzeyi eş baza getirilmeye çalışılır. Patlama, pişti olma, frapan kaçma vs riskleri asgari düzeye çekilir.

* Hemen iş çıkışı mekana gitmek çok şık durmaz. Kuaför, spor, arkadaşın evi, ev mutlaka es verilmesi ve ilgili hazırlıkların yapılması gereken pit stop noktalarındandır.

* Kızların mekana gitmeden önce bir evde toplanıp eşya değiş tokuşu etmesi ve ortamda  “Sudenaz senin X marka fuşya çantan benim Y marka fuşya ayakkabılarıma uyar, bu gecelik alabilir miyim? Hamit’e özel görünmek istiyorum bu akşam” söylemlerinin havada uçuşması büyük puan kaybettirir.

* Eğlenmeden önce şık olan gidilecek mekana yakın trend bir yerde yemek yemektir. Yenilecek yemekler mutlaka hafif olmalıdır. Hayvan gibi lavaşa, kebaba, sarmısağa abanıp akabinde eğlenmeye gidilmez.

 

Kılık, Kıyafet Hazırlanma Süreci

Kadınlar

* Gece dışarı çıkarken alınacak çanta mutlaka küçük olmalı. Eşek kadar çanta ile mekana gitmek hiç profesyonel değildir.

* Çantanın içerisine; ruj, kredi kartı, kimlik, cash para, allık haricinde herhangi bir şey koymak şık durmaz.

* Tercihen “non-branded” görünümlü, markalarının ön planda olmadığı (damgalı inek imajı vermeyen) kaliteli sade kıyafetler tercih edilmedilir.

* Çok abartı açık, renkli, dikkat çekici giyinmek büyük puan kaybettirir. (Sırt, göğüs dekoltesi ile mini etek kombinasyonu gibi)

* 12 pt topuk ve topuklu ayakkabı kullanım yetkinliği profesyonelliğin aynasıdır. Hayatında ilk defa topuklu ayakkabı giymiş gibi acemice yürümek, sürekli önüne bakmak hiç şık durmaz.

* Vestiyere para vermemek için kışın ortasında mekana çıplak gelmek (mont vs almadan) büyük görgüsüzlüktür.

* Fön, profesyonelin kartvizitinin yansımasıdır. Fönsüz gece dışarı çıkmak kabul edilemez. Olur da çıkma zorunluluğu hasıl olursa mutlaka saç toplanır, jöle sürülür. Bu şekilde de saç kurtarılamazsa imdata topuz yetişir ve ziyadesiyle profesyonel durur.

* “Gecenin karanlığına aldanma manikürsüz maça çıkma” diyen profesyonel ataların sözlerini dinlemek gerek. Olur da manikürsüz saha çıkma durumu olursa mutlaka tırnak eti yağını değerlendirmek profesyonel tercihtir.

* Gecenin nerede biteceği belli olmadığı için giyilecek iç çamaşırlar doğru renk kodları ile özenli seçilmeli her zaman hazırlıklı olmak gereklidir.

* Parfüm tercihinde mutlaka piyasadaki profesyonellerin yaygın olarak kullanmadığı yurtdışından alınmış özel bir parfüm tercih edilmeli, sıkılırken karın bölgesi ve göğüs bölgesi de ihmal edilmemelidir. Çıkarken kapıda iki fıs daha sıkmak ekstra profesyonellik göstergesidir.

Erkekler

* Gün içerisinde takım elbise giymek profesyonel iken, gece hayatında takım elbise daha çok düğün kıyafeti olarak algılandığından çok tercih edilmemelidir. Hele ki içerisine kravat takmadan gömleğin yakasını bağırını açmak boynunda profesyonellikten istifa dilekçesi ile dolaşmaktır.

* Hayvan gibi jöle, wax sürüp saçları dikmek, saçları taç yardımıyla geriye yatırmak profesyonellikten uzak bir harekettir.

* Tercihen “non-branded” görünümlü, markalarının ön planda olmadığı (damgalı inek imajı vermeyen) kaliteli sade kıyafetler tercih edilmedilir.

* Yakalı tshirt giyip yakalarını havaya kaldırmak benzin döküp kendini yakmaktan farksızdır.

* Göğüs düğmelerinden 2-3 tanesi açılmış insanın gözünü alan parlak gömleklerden uzak durulmalıdır.

* Bir kilometreden parlayan sinek kaydı traş yerine tadında bir pis sakal daha profesyonel durur.

* Giyilen kıyafeti (özellikle kazak, tshirt vs) pantolonun içine sokmak ve pantolonunu göğüsüne kadar çekmek büyük puan kaybettirir.

* Saça şekil verilecek ise tadında bir kullanım ile premium bir jöle ve / veya wax kullanılmalıdır. Limondan ve ucuz jölelerden uzak durulmalıdır.

* Jamiroquai şapkalarından takmak kartvizitin ağırlığını hafifletir.

* Saat seçimi çok önemlidir. Tercihen bir bakışta herkesin tanımadığı, ama sonrasında Google’a girip arattığında “Oha lan herifin saati amma pahalıymış” diyeceği bir saat takmak çok profesyoneldir.

* Denge bilekliği, denge kolyesi, denge donu vb şeyleri ele, kola, kıça, başa takıp mekana gelmek infial yaratır.

* Profesyonel erkek boy ortalamasının (1.76 cm) altında olma gibi bir durum söz konusu ise mutlaka ayakkabının içerisine yükseltici tabanlardan yerleştirilmelidir.

* Gecenin nerede biteceği belli olmadığı için giyilecek iç çamaşırlar doğru renk kodları ile özenli seçilmeli her zaman hazırlıklı olmak gereklidir. Kilot vs uzak durmalı üzerinde eşek kadar markası yazmayan kaliteli bir boxer tercih edilmelidir.

* Profesyonel dünyanın  kıl yönetimi konusunda çok net yaptırımları olduğundan, sırt bölgesinde ve koltuk altı bölgesinde kesinlikle kıl olmamalı, göğüs bölgesinde ise tadında bir kıl yoğunluğu (o da kesinlikle gömleğin 1-2 düğmesi açıldığında gözükmemeli) söz konusu olmalı. Kıl yoğunlukları profesyonel ortalamalarda stabilize edilmeden gece dışarı çıkmak akıllardan bile geçirilmemelidir.

* Cüzdanda mutlaka vale, garson, Dj, barmen, ve bilimum gece elemanlarına verilmek üzere yeterli miktarda cash tutulmalı, limiti yüksek borcu olmayan prestijli bir kredi kartı bulundurulmalıdır.

* Parfüm tercihinde mutlaka piyasadaki profesyonellerin yaygın olarak kullanmadığı yurtdışından alınmış özel bir parfüm tercih edilmeli, sıkılırken göğüs bölgesi ve apış arası da ihmal edilmemelidir.


Devam edecek….

Gece Hayatı İnsanları II’de

Mekana Giriş

Mekan Deneyimi

Post – Mekan Süreci