Gece Hayatı İnsanları II

Gecenin karanlığında kendini arayanlar…

Mekana Giriş

* Mekana üzerinde şirket logosu olan araç ile gitmek (Hamit Pazarlama, Talat Ev Aletleri, Pikaçu Pet Shop vb.) kurumsal şuursuzluğun patolojik izdüşümüdür.

* Mekana; kiralık araç (segmenti ne olursa olsun), standart segment araç (Renault, Fiat, Daica, Hyundai, Opel, Toyota, vb), yabancı eski model araç, segmenti ne olursa olsun modifiye araç ile gidersen, vale aracını almak yerine “Otopark ileride beyefendi, arkadaki araca bir yol verebilir misiniz?” muamelesi çeker.

* Vale’nin aracı tanıması, uzaktan “Hoş geldin Recep Abim” selamını vermesi ve aracı kafaya çekmesi çok profesyoneldir. Varoş bir araç ile gelip, valeye 5TL verip “Şefim, hooop,  kafaya çekebilir misin? Yürümeyelim” çabası beyhude ve amansız bir çabadır.

* Valeye, “Hafız, ne kadar?” veya “Vale ücretli mi?” gibi sorular sormak, şirket geneline gönderilmiş bir maile “Reply to All” yapıp entegre olarak sövüp saymaktan farksızdır.

* Valeye aracı teslim ederken herhangi bir numara, kart vs verilmemesi çok profesyoneldir. “Mekanın sürekli ve etkili müdavimlerinden olduğu için Tonguç Abi’ye kart vermiyoruz, aracını doğrudan alıyoruz.”

* Mekana , özel şöför ya da yoldan çevrilmemiş özel bir taksi ile gelmek ve araçtan iniş esnasında şöföre veya taksiye “Ben sana haber veririm, buralarda ol. Gelir alırsın.” mesajını vermek çok profesyoneldir.

*Mekana giriş ve çıkışlarda valenin, yolu keserek diğer araçları durdurması profesyonel kartvizitinin ağırlığınının sembolüdür.

*Mekana, profesyonel olmamasına rağmen erkek erkeğe giriliyorsa, giriş esnasında “Olm biz hep geliyoruz lan bu tip mekanlara, hayvan gibi hesap bırakıyor, garsonları bahşiş manyağı yapıyoruz” edasında olunmalıdır ki  kapıda patlatma durumu olmasın.

* Mekan kapısının önüne kadar gelip alınmamak, büyük puan kaybettirir. Ağızdan ağıza yayılan “Berkcan’ları dün kapıdan döndürmüşler olm, almamışlar. Aynen geri gönmüşler.”  söylemleri gece hayatı kariyerinde sonun başlangıcı olur.

* Mekan kapısının önünde elinde telefon ile yalandan “Turgut Abim Selamün Aleyküm, biz mekana geldik, arkadaşlar bizi almıyorlar. Tanımadılar herhalde, madara oluyoruz kapının önünde.”  Söylemleri ile konuşmak ve o esnada telefonun çalması, profesyonel gece hayatına, çapraz bağların kopması sonucu feda etmek demektir.

* Mekan kapısından alınmayınca, mekana seri bir şekilde “Ulan zaten siz havaya girdiniz. Bizim verdiğimiz hesaplarla büyüttünüz burayı. Başka mekan mı yok? Paçoz bir mekansınız zaten, arkadaşlar istediği için gelmiştik.” Tadında bok atılır. Bok atılırken, etrafa ses yükseltilerek bakılıp, girişteki diğer müşterilerden de destek beklenir. Eğer diğer müşterilerden herhangi biri de mırıldanırsa söylemlerin desibeli iki katına çıkar.

* Mekan kapısında duran görevlinin grup halinde ekibi koyun sayar gibi sayması ve tiplerini beğenmeyip, “Arkadaşlar kusura bakmayın. Yardımcı olamıyoruz. İçeride özel bir parti var. Adınız davetli listesinde yok.” ya da “İçerisi malesef tamamiyle doldu.” Söylemlerine maruz kalmak profesyonel hayatta “Career Break” almak gerektirir.

* Mekana alınmadığı için kapıda “Sahibini arayayım mı? Tanıyorum.” derken mekan sahibinin orada olması ve kendisinin gözünün içerisine bakması sonucunda hakem orta sahayı göstermiştir. Gol kararı kesindir. Bu gol de kolay kolay çıkmaz.

* Mekana alınmamasına rağmen inat edip yarım saat sonra mekana ziyadesi ile açık saçık giyinmiş, yabancı bir kız bulacak tekrar girmeyi denemek hiç profesyonel değildir.

Mekan Deneyimi

* Kızların aktif mekana tam olarak girmeden önce tuvalete gidip, üst baş düzeltmeleri, makyaj statü kontrolü yapmaları çok profesyoneldir.

* Girer girmez tuvaletin yerini sormak, mekana ilk defa gelindiğinin kabak gibi bir göstergesi olduğu için tercihen yeri bilinmiyorsa bile tuvaletin yeri sorulmaz.

* Vestiyere herhangi bir şey bırakmamak ve / veya “Herhangi bir ücret alınıyor mu? Ne kadar?” gibi sorular sormak, profesyonel bir iş toplantısında mahalle karısı gibi sakız çiğneyip, patlatmaktan farksızdır.

* Mekanda garson tarafından tanınma, garsona ismi ile hitap etme; garsonu, komiyi, DJ i, mekan müdürünü düzenli olarak yemlemek; loca vs ayarlatmak çok profesyoneldir.

* Mekana girince mekan müdürü tarafından önceden itina ile ayarlanmış locaya doğru escortluk yapılması fark yaratır.

* Mekan içerisinde ismini cismini bilmediğiniz insanlarla yalandan selamlaşmak, uzaktan tebessüm etmek ve “alemden tanışıyoruz” mesajını vermek çok cooldur.

* Meze, çerez, meyve vs ye hayvan gibi abanıp karın doyurmak, sürekli garsondan yenisini istemek ırgatça bir yaklaşımıdır.

* İçkileri dibine kadar içmek hiç profesyonel değildir. Mutlaka 1,7 parmak boyu dibinde bırakmak gerekir.

* İçki tercihinde; Grey Goose, Bellevedere, Absolute, Smirnoff gibi votka alternatifleri daha profesyonel durur.

* Profesyonelliğin ötesinde daha büyük fark yaratmak isteyenler; Utopias, Evan Williams, Black Pearl, 1990 Louis Roederer Cristal, Jamaika Romu, The Macallan, 1787 Chateau Lafite, İrlanda Viskisi, Diva yolundan ilerleyebilirler.

* İçilen içkinin herhangi bir şekilde rengi olmaması çok cooldur. Rengarenk, üzerinde karpuz kabukları, sucuk halkaları vs olan bardaklar büyük puan kaybettirir.

* Mekanın popüler içeceklerine hakim olarak, (Kırçiçeği, Bepanthene, Gelincik, Pikaçu, Anasının Nikahı, Eben, Kevaşe Bakire, Karpuz Kabuğu, vs) içeceklerin isimleri ile ve ek isteklerle sipariş vermek profesyonel sosyal iş ortamında büyük puan kazandırır.

* Mekandan shake alıp özel içeceği locada arkadaşlarına ikram etmek çok profesyonel bir harekettir.

* Profesyonel erkek, ilk içkilerini sipariş ettikten sonra mutlaka mekanda tam bir turu tamamlar. Tur esnasında; kızların güzelliklerine, elde edilebilirliklerine, entelektüel duruşlarına göre segmentasyon yapılır. Akabinde ilgili segmentler puanlanarak profesyonel gece hayatı veritabanına yazılır.  Puan ve segmentlerine göre tur sonunda ilgili aksiyon planı tanımlanır ve gecenin ilerleyen saatlerinde aksiyon planı adım adım uygulanır.

* Profesyonel kızlar, mutlaka düzenli periyotlarla tuvalete gidiyorum bahanesiyle mekandaki, istinasız herkese kendilerini tam kadraj gösterdiklerinden ve yorumlattırdıklarından emin olmalıdırlar.

* Locaya sinsice yaklaşan yancıların, hesabı hunharca şişirmesi, locada yer alan diğer katılımcıların “Ben 100 TL bıraktım, kaçıyorum!” kafası sayesinde altta kalanın canı çıksın düsturunu şiar edinmek büyük prestij kaybıdır.

* Profesyonel gece hayatında etkin bütçe yönetimi stratejik önceliklerinde yer alıyorsa, yavaş yavaş içmek kaçınılmazdır. Hayvan gibi hızlıca içilerek başlanan gecelerin sonu
köpek öldüren şaraplarla bitmektedir.

* Mekanda hayvan gibi öpüşmek, yiyişmek, birbirine ellemek, kucak kucağa oturmak hiç profesyonel hareketler değildir. Kartvizit hatırı sayılır bir şekilde sarsılır.

* Mekanda hareket ederken “Herhangi bir beni kesiyor mu?” diye sürekli etraf kontrol edilir. Mekan değiştirilir yine kesme ihtimali olan kişiye bakılır. Hala bakıyorsa “Kesin beni kesiyor, hanesine bir puan daha yazılır”. Farklı bir noktaya daha hareket edilir yine kontrol edilir. Hala bakıyorsa “ Bu akşam benimsin” sonucunda mutabakat sağlanır.

* Mekanda hareket süreci bir erkek tarafından gerçekleştiriliyorsa sürekli bir kıllanma söz konusu olur. “Acaba bana mı bakıyor yoksa arkamdaki lavuğa mı?” sorunsalı geceyi zindan edebilir.

* Profesyonel erkeğin, arkadaşlarına ben gidiyorum demesi zimni olarak “Olm herif ayarladı mekandan hatunu gidiyor işte!” söylemini adreslediğinden büyük puan kazandırır.

* Profesyonel kızın, arkadaşlarına ben gidiyorum demesi zimni olarak “Kaltağa bak, ayarladı herifi götürüyor!” söylemini adreslediğinden büyük puan kazandırır.

* Profesyonel erkek, kıza yazarken sofistike olmalı, gündelik konularda raks etmeli. “Şurada çalışıyorum, şu kadar bütçe yönetiyorum, bu kadar adamım, bi koyarım hepsini alırım” söylemleri büyük puan kaybettirir.

* Gece mekanına giden herkesin o esnada kendini kral / kralice, zengin, entelektüel hissettiğini tüm aksiyonlar alınırken unutmamak gerekir.

* Mekanda tanıdık birini görünce, seviyeli sıcak bir selamlama çok şık dururken, hayvan gibi sarılma adamı havaya kaldırma, koluna girme, ensesini öpme, pokeleme vs gibi hareketler büyük puan kaybettirir.

* Kıza açılmaya cesaret edemeyen delikanlının kızın dibinde hayvan gibi sigara içmesi ve / veya  dibinden ayrılmadan dans etmesi hiç profesyonel değildir.

* Eğilmeli, kalkmalı, abartı vücut dansı kişinin kendine yakışmayanı giymesidir. Dansının bir alameti farikası olması çok profesyoneldir.

* Yeni ergenlerin disco deneyimleri gibi şarkılara eşlik etmek hiç profesyonel değildir.

* Mekanda kız ile konuşurken kulağına eğilip hayvan gibi bağırıp kızı sağır etmek büyük puan kaybıdır.

* Kıza yazarken refüzel edilme durumunda herhangi bir şekilde mimikle malzeme vermeden hızlıca “next” tuşuna basabilmek çok profesyoneldir.

* Mekanda birisi seni görmemişse ilgili kişiyi hayvan gibi dürtmek, koluna girmek  hiç profesyonel değildir.

* Mekanda leş gibi sarhoş olmak, ayakta duramamak, dilinin dolanması, tuvalete gidip kusmak vs hiç profesyonel değildir.

* DJ den şarkı istemek çok büyük puan kaybı iken DJ ile uzaktan selamlaşmak profesyonel bir harekettir.

* Şarkının gazına gelip eller havaya aksiyonlarını almak, adamı iki dakikada 3 grade düşürür.

* Mekanda erkeğin tuvalet önünde kız arkadaşını beklemesi büyük puan kaybıdır.

* Yakın arkadaşa alkol etkisi ile yazmak, gece sonunda ilişkiye girmek ve sabah pişmanlık mide ağrısı ile uyanmak hiç profesyonel değildir.

* Sürekli resim çektirmek, çekmek ve Instagram’a, Facebook’a yüklemek; ertesi gün,  kendini ve / veya arkadaşlarını tagleyerek “Dün böyle salak hallerdeydiniz” mesajını vermek  hiç profesyonel değildir.

* Mekana check in olmak, ve mekan değişikliklerini de ilgili check inlerle desteklemek ziyadesiyle profesyoneldir.

* 5 saat bir mekanda takılmak hiç profesyonel değildir. Gece boyunca sürekli mekan değiştirmek çok şık bir harekettir.

* Hesap ödeme esnasında özellikle grubun içerisinde kızlar varsa kavga etmek, hesap kabını elden ele almaya çalışmak, bağırmak çağırmak çok profesyoneldir. Süreç esnasında unutulmaması gereken en önemli husus mekan, hesabı ödeyeni tanır. Bir sonraki gelişte gerekli hürmeti hesabı ödeyene gösterir.

* Hesap ödeme esnasında hesabı 7’ye böldürüp hepsini tek POS’tan çektirmek, profesyonel iş toplantısında entegre bir şekilde 1,7 dakika geğirmekten farksızdır.

* Hesap ödeme esnasında hesabı çizip geri gönderme, pazarlığa girme yaklaşımı sonradan görme müteahhitlere özgü olduğundan profesyonel dünya ile kesiştirilmemelidir.

* Hesap ödeme esnasında “Mekan sahibini tanıyorum, Talat Abi’min hesabına yaz.”  Söylemi hiç takdir toplayan bir yaklaşım değildir.

Devam Edecek

Gece Hayatı Insanları III’te: Post Mekan Süreci