Gece Hayatı İnsanları III

Gecenin karanlığında kendini arayanlar…

Post Mekan Süreci


* Kapanış saatine kadar gidilen mekanda kalmak, mekan çalışanlarının müzik, ışık, açıp kapamalarına, fındık fıstık atmalarına, bardak çanak kırmalarına “Oha artık, yapmadığımız kalmadı. Hadi bi gidin de biz de evimize gidip yatalım” söylemlerine maruz kalmak hiç profesyonel değildir.

* Mekanın kapanışı esnasında, tüm ışıklar açıldığında ahtapot gibi yiyişirken yakalanmak, mekandaki herkesin “Oha be olm burada geldikleri seviye bu ise, gecenin ilerleyen saatlerinde bunlar neler yapar?” söylemlerine maruz kalmak büyük puan kaybettirir.

* Mekandan elinde kadeh ile çıkmak ve “Eğlencenin dibiyiz, gece daha yeni başlıyor” mesajını vermek çok profesyoneldir.

* Mekandan çıkarken bodyguard ile el sıkışmak. El sıkışırken asgari 50TL olmak üzere ücret takdim etmek, ismini söylemek ve “Gör bizi Recep Abi, kim kaldı eski boksörlerden. Bir daha ki gelişimizde bana “abi” çek, hoş geldiniz de. Kızların yanında madara olmayalım, mekan bizimmiş gibi hareket edelim. Eyv abi.” mesajını vermek çok profesyoneldir.


* Gece boyunca alkol sınırlarında raks edilmişse mekandan ayrılırken, valenin şöförlük yaparak eve bırakması, bırakırken durumu “Hooop Niyazi Abi, ben Tonguç Beyleri eve bırakıp geliyorum. Beni bekleyin lan kokoreç söylemek için.” şeklinde yüksek sesle ifade etmesi çok profesyoneldir.

* Mekan çıkışında nereye gidileceği, nasıl gidileceği, kimlerin geleceği, kimlerin kimlerle oturacağı, kimlerin kimlerden soteleneceği önceden mutlaka belli olmalıdır. Gece öncesi taraflar nezdinde yapılan tüm taktik çalışmaların pratiğe dökülmesi beklenen andır mekan çıkışı. Kapı önünde bağıra çağıra nereye gidileceğinin, nasıl gidileceğinin, kimlerin geleceğinin, kimlerin kimlerle oturacağının konuşulması doğru değildir.

* Mekan çıkışında faytona biner gibi dört kişinin aynı arabaya binmesi, arabanın Yeşilköy – Taksim minibüsü gibi doldurulması büyük ameleliktir.

* Mekan sürecinde alkolün de yardımıyla binbir çakallıkla bağlanılmış kızın, ayılıp kendine gelmemesi için; açık havaya, soğuğa, rüzgara maruz bırakılmadan sürekli saçma sapan konulardan bahsedilip zihnini uyuşturmak ve ayılmamasını sağlamak geceye bu şekilde devam etmek büyük puan kazandırır.

* Mekan sürecinde bağladığın kız ile gelinen seviye aşkın doruklarını aşmış ve gidilecek mekan için taksiye binilmesi durumu söz konusu ise, kızın arka koltukta sol tarafa (taksicinin arkasına) oturtulması gerekir ki, yoldaki yakınlaşmaların derinliğine, taksici, dikiz aynası ile vakıf olamasın.

* Tüm gece boyunca ilgilenilen kızı, sarhoş edip, perte çıkarmak ile kıvamda tutmak arasındaki ince çizgiye ancak başarılı bir profesyonel vakıf olur.

* Gece boyunca yazılan, yakınlaşılan kız ile felsefe taşının sir ağda performansına etkisini bile konuşmuşken, kızın adını bilmemek, sonrasında da ayıp olur diye soramamak hiç profesyonel değildir. Kendisinin telefonunu almak bahanesi ve “Ortamda çok ses var seni duyamıyorum. Ne olur ne olmaz sen kaydet” söyleminden de faydalanak telefonu uzatıp, telefonunu kaydetmesini sağmak bu vesile ile ismini öğrenmek çok profesyonel bir harekettir.

* Mekandan kız kaldıran delikanlı, birlikte geldigi arkadaşlarını satsa bile arkadaşları nezdinde puan kazanır. Darılma, kızma, bağırma, çağırma, böğürerek ağlama söz konusu olmaz. Erkek evreninde milli forma her zaman önceliklidir ve kutsaldır.

* Mekan çıkışında hoşlanılan kız ile tokalaşırken kızın eline telefon numarası sıkıştırmak, profesyonel iş toplantısında göğüs kıllarını saç kurutma makinesi ile kurutmaktan farksızdır.

* Parçalayıp bölme konusunda çene kaslarına, presentabl duruşuna, fit vücuduna, ıslak zeminde yağmur lastiği kullanmadan damalı bayrağı hatırı sayılır bir derecede bitirebilme yetkinliğine güveniyorsan, grup halinde mekana gelmiş kızların içinden birini bağlamaya çalışma konusunda şansını deneyebilirsin. Aksi takdirde gece hüsranla sonuçlanabilir.

* Yoğun ve alkollü geçen gecenin sonunda kızın “Ben aslında böyle biri değilim. Beni yanlış tanımanı istemem.” söylemine karşı net ve alternatifli hazırlıklı olmak ve bu söylemi fırsata dönüştürmek çok profesyoneldir.

* İlgi duyulan kızın ya da erkeğin yanında bonus olarak yer alan ve toplumun beğenisi konusunda mutabakat sağlanmamış arkadaşını bertaraf etme çabasındaki teknik ve taktik derinliği, şahsın profesyonellik düzeyini belirler.

* Mekan çıkışında seri SMSler ile ev bulmaya, ev boşaltmaya çalışmak, evdeki arkadaşının “Yalnız mı geliyor musunuz? Yanında başka kız arkadaşı var mı?” gibi hemen olaya salça olmasını yönetmek profesyel bir duruştur.

* Mekan çıkışında ilişkinin derinliği perçinlenecek ise deplasmana gitmek, geceyi her an istenildiği gibi “Canım, Mertcan alkol komasına girmi, acil hastaneye gitmem gerek.” “Canım, pi yi yanlış almışlar Sarp’ın kılı dönmüş, acil yardımına koşmam gerek.” Söylemleri ile sonlandırabilmek açısından çok profesyoneldir.

* Mekandan buruşmuş, üzerinde allık, ruj, lekesi, diş izi olan beyaz gömlek ile çıkmak hiç profesyonel değildir.

* Mekan çıkışında; Şayan, Kırçiçeği gibi profesyonel bir çorba mekanına gitmek profesyonel bir yaklaşım iken; gitmeden önce “Hadi gençler. Kırçiçeği’ne ayılmaya gidiyoruz” söylemlerini yüksek harfler ile dillendirmek büyük puan kaybettirir.

* Çorba mekanına gitmeden önce arabada makyaj tazelemek, kendine çeki düzen vermek ziyadesiyle profesyoneldir.

* Çorba mekanında alkolün de etkisiyle garsona “Şunu getiriyorsun…” “Yengene sor ne istiyo?” “Şunu yaptır gözüm…” gibi söylemlerde bulunmak profesyonel kimliği kamyon dorsesine gömmektir.

* Çorba mekanında “Burada da şişe açtıralım mı?” geyikleri profesyonel kıroluğun zirvesine bayrak dikmektir.

* Çorba mekanında, çorbanın yanında hayvan gibi ekmeğe abanmak, garsondan ekstra ekmek istemek hiç profesyonel değildir.

* Çorba mekanından ayrılırken garsonun “Yenge alkollü isterseniz siz kullanın” yalakalığına prim verecek düzeyse garson ile samimi olmak büyük puan kaybettirir.

* Yoğun geçen bir gecenin ardından, ne olup ne bittiğini sabah telefondaki hareketlerden “Kimi aramışım? Kim Aramış? Kime ne yazmışım? Kim ne yazmış?” anlamak hiç profesyonel değildir.

* Mekan sürecinde aktif olarak arayışların sonu karavana ile sonuçlanırsa, telefon listesindeki exlere, one night standlere gecenin 04’ünde “Nasılsın? Selam Naber? İyi misin? Özledim? Uyanık mısın?” gibi SMSler atmak hiç profesyonel değildir.

* Mekan çıkışında karşılaşılabilecek olası bir çevirme karşısında,

Hızlıca sakıza, naneye abanmak

Çevirme esnasında safa yatmak “Memur Bey, terfi almıştık annemlerle kutladık şimdi dönüyoruz. Normalde hiç içki kullanmam”

Üfleme esnasında mideye göndermeden hemen ağızına aldığın ilk havayı üflemek

“Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” demek

Kızların yanında Polise yalvarmak

“Şimdi X abimi arıyorum”
ayağına yatmak

“Makbuzsuz halledebilir miyiz?”
yolunu denemek

Genel olarak profesyonel hareketler olarak görülmez iken; risk görüldüğü takdirde üflemeden kan testi istemek. Kan testine girmeden önce hayvan gibi tatlıya abanmak profesyonel olandır.

Gecenin karanlığında kendini ararken kaybedenlerin evrensel kümesidir Gece Hayatı…
İşveyle, fısıltıyla, gülüşle,
Olmuş şeb-i sevdâ yine bî-hâb
Oklar gibi saklanmada kalbe,
Düştükçe semâdan yere meh-tâb…

Bûseyle kilitlenmiş ağızlar
Gözler neler eyler, neler işrâb;
Uçmakta bu âteşli havâda
Vuslat demi bir kuş gibi bî-tâb…

Ahmet Haşim