iPad İnsanları

iPad İnsanları : Hayatın Sayfalarını Kaydırarak Çeviren İnsanlar…

“Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük, ama olmayacağız. Simdi bunu anlamaya başlıyoruz. ”    (Tyler Durden, Fight Club)

Küçücük bir çocukken tek kanallı televizyon ve sokaklarda akşam ezanına kadar arkadaşlarla fütursuzca nefes harcarken dökülen terler ile şekillenen profesyonel beyaz yakalı hayal dünyası; plaza girişinde güvenliğe verilerek,  profesyonel kimlik ile yer değiştirdi.

Hayaller, profesyonel kariyer adımları ile senkronize olduğundan beri; hayalleri gerçekleştirmenin yolu sürdürülebilir profesyonel duruştan geçiyor.

Sürdürülebilir profesyonel duruşun en önemli unsurlarından biri de hızla değişen teknolojiyi  takip edip, profesyonel imaja katma değer sağlayabilecek tüm gelişmeleri benimsemektir.

iPad, beyaz yakalı bir profesyonelin; imajının yansıması, verimliliğinin ölçüsü, vizyonunun kadrajı, farklılığının izdüşümü, hayatının anlamlı, çocuğunun oyuncağı, ense traşını ve/veya makyajını kontrol ettiği aynası, anı paylaştığı fotoğraf makinesi, kariyer gelişimine katma değer sağlayan entelektüel gelişimidir.

Profesyonel iPad Kullanımı

* Profesyonel bir iPad kullanıcısının cihazını mutlaka yurtdışından “factory unlocked” olarak tedarik etmesi, itina ile pasaporta kaydettirmesi, lokal operatörden kontörsüz bir data hattı alması gerekmektedir.

* iPad alımı esnasında profesyonel farkı yaratan doğru aksesuarların tedariğidir. Beyaz yakalı bir iPad kullanıcısının mutlaka; iPad’i projeksiyona / televizyona bağlama kablosuna, iPad Camera Connection Kit’ine, özgün bir iPad Smart Case’e,  iPad Smart Cover’a, iPad Dock’a, Wireless klavye’ye, Airprint Printer’a ihtiyacı vardır. Tedarik edilmiş olan aksesuarların hepsi kullanılmasa bile varlıklarından tüm eş, dost, twitter takipçileri haberdar olmalı ve ilgili aksesuarlar itina ile ofiste veya evde çalışma odasında sergilenmelidir.

* iPad’i, satın alındığında standart olarak gelen uygulamalarla kullanmak kıdemli bir profesyonelin asla düşmeyeceği bir tuzaktır.

* Sabahtan akşama kadar iPad’te sadece Angry Birds ve Fruit Ninja ile vakit geçirmek profesyonel algı yönetimi açısından sakıncalıdır.

* iPad’te Keynote ile sunum hazırlamak, iPad ile sunum yapmak çok profesyonel ve fark yaratan bir harekettir.  Şirket dışındaki önemli sunumlarda, şirket içindeki üst yönetime yapılan sunumlarda aktif iPad kullanımının beğeni ile karşılanma olasılığı yüksektir.

* iPad öncesinde de düzenli olarak günde 2-3 saat ingilizce kitap okuyan beyaz yakalı profesyonel, iPad sonrasında çok daha fazla kitabı daha verimli bir zaman dağılımında okuyup arkadaşları ile paylaşabilmekte, ne kadar literatüre hakim ve entelektüel derinliğe sahip olduğunu vurgulayabilmektedir.

* Filtre kahveden bir yudum alıp, Monocle dergisine göz atarken iPad üzerinden hisse alıp satmak, banka hesapları ile oynaşmak çok şık bir harakettir.

* Katılınan herhangi bir konferans, seminar, eğitim, sempozyum, lansman veya ödül töreni esnasında Evernote ile hem sesli, hem de kalem ile yazarak not almak, aynı anda hootsuite, tweetdeck gibi platformlardan etkinliğin sosyal medya yansımalarını takip etmek ve diyaloga dahil olmak; multitasking konusundaki profesyonel yetkinliği gözler önüne serer.

* iPad üzerinden görüntülü toplantı yapmak yapmak muassır medeniyetler seviyesine erişmiş çağdaş her profesyonelin boynunun borcudur.

* Global vizyona sahip olan beyaz yakalı profesyoneller, iPad üzerinden Facetime  ve / veya Skype ile (Skype’ı tüm halkın kullandığı düşünürse, şüphesiz Facetime daha profesyoneldir) uzaklarda çalışan expat profesyonel arkadaşları ile iletişim kurarlar.

* iPad kullanımı esnasında ekrandaki uygulamaları kaydırırken, serçe parmağı havaya kaldırmak kullanım görgüsüna hakimiyeti gösterir.

* Trafikte araç içerisinde iPad’te; Türkiye’de yayınlanmayan sadece profesyonel kitlenin ismini, cismini, yapımcısını bilebileceği bir diziyi seyretmek, audio book dinlemek, daha önce katıldığı etkinliklerin notlarını dinlemek çok verimli ve fark yaratan bir eylemdir.

* iPad’te karşılıklı okey oynamak her ortamda kaçınılması gereken bir harakettir.

* Öncelikli yabancı dergiler olmak üzere tüm profesyonel dergilere abone olup düzenli takip etmek ve diyaloglarda konuyu mümkün olduğunca bu dergilerden nasıl beslenildiğine bağlamak her iPad İnsanı’nın boynunun borcudur.

* Eşek kadar bir alet olan iPad ile fotoğraf çekmek, hatta “Bizi çeker misiniz?” diye başka birine iPad’i vermek, çok büyük bir malzeme olarak profesyonel yemek ortamlarının dedikodu devinimlerine sakız olur. Uzak durmak gerekir.

* Dropbox ile entegre doküman yönetimi konusuna hakim olup, iPad’ine hayvan gibi film, doküman, fotoğraf, müzik doldurmaya çalışanları kınamak, tadında aşağılamak, profesyonel bir gereksinimdir.

* CV’ye yazılan hobiler arasında trending topic olan DJ’liği etkin bir şekilde iPad üzerinde havalı uygulamalarla yapmak ve iPad’i ev / ofisteki havalı ses sistemlerine bağlamak kariyer adımlarında her gün alınması gereken vitaminlerdendir.

* Yine CV’ye yazılan hobiler arasında trending topic olan Çizgi Roman okuma eylemini iPad üzerinde gerçekleştirerek, sağda solda bu eylemin hayal gücünü nasıl arttırdığı, karşılaşılan problemlar karşısında nasıl yaratıcı çözümler buldurduğu ile ilgili ahkam kesilmelidir.

* Profesyonel iş seyahatlerinde Business Class ortamlarında, iPad üzerinden bir TED sunumu izlemek, raporları kontrol etmek, ingilizce bir kitap / dergi okumak, zeka geliştirici tadımlık bir oyun oynamak ve niş bir dizi ve/veya film izlemek yolculuğun olmazsa olmazlarındandır.

* iPad bünyesinde kullanılan tüm uygulamalardan ve iTunes yeteneklerinden sıradan insanlardan daha fazla hakkıyla faydalanabilmek için Amerika hesabı kullanmak gerekir.

* Yurtdışına ait bir VPN kiralayıp iPad üzerinde tüm yabancı programları, dizileri, filmleri, showları, Amerika’da yaşıyormuş gibi takip etmek dünya insanı vizyoner bir profesyonel olma yolunda önemli bir adımdır.

* Toplantı esnasında sıradan iPad Notes’un ötesinde iş dünyasına yakışır havalı uygulamalarla notları almak ileri düzey profesyonel iPad kullanımının göstergesi olarak algılanır.

* Şirket maillerini ve takvimini de iPad üzerinden kontrol ederek, profesyonel iş toplantılarına, yemeklere, sadece iPad ile gitmek daha çok tercih edilir.

* Katalogları, yapılan işleri, performans raporlarını iPad üzerinden havalı uygulamalar ile göstermek rekabet avantajı sağlar.

* Alınan ilk iPad’leri aile büyüklerine hediye ederek onların internet deneyimlerini ağrısız sızısız azami düzeye çekmek ve ivedilikle güncel iPad’i almak anı yakalamış profesyonel beyaz yakalı hareketidir.

* Tüm gelişmeleri, haberleri, blogları, sosyal medya paylaşımlarını vb. Flipboard gibi uygulamalarla takip etmek verimli profesyonel duruşu sağlar.

* Pazar günü profesyonel bir aile brunchında, çocukların algı ve ilgilerini etkin bir şekilde yönetebilmek, potansiyel yapabilecekleri yaramazlıkları asgari düzeye indirebilmek için kendilerinin eline ivedilikle iPad’ler verilir ve havalı trending ücretli uygulamalar açılarak çocuklar sanal yalnızlıklarına terk edilir.

Büyürken kurduğumuz hayallerden ne kadar uzaktayız, daha ne kadar yolumuz var, hayallerimiz ne kadar değişikliğe uğradı bilinmez…

Hayallerimiz ile aramıza giren profesyonel oyuncaklar, bizleri gerçek profesyonellik adı altında sanal musalla taşlarına yatırıyor ve “Nasıl bilirdiniz?” diye takipçilerimize, profesyonel çevremize soruyor. Profesyonel çevrenin beklenen default cevabı “İyi Bilirdik!” i müteakip hayallerimiz, toprağın soğuk, karanlık, ve ıssız derinliklerine gömülüyor.

Adına bir mezar taşı bile olmayan hayallerimizin yeri yurdu belli olmadığı için üzerine gömülen yeni hayallerle birlikte mutlak olarak kaybolup gidiyor.

Meçhule giden bir gemi misali, giden hayallerimiz midir? Yoksa biz miyiz?…