İş Yemeği İnsanları

İş yemekleri, iş hedefleri şampiyonluk mücadelesinde zafer kupasını kaldırmak için yapılan düzenli antreman maçlarıdır…

İş Yemeği

İş hedefleri şampiyonluk mücadelesinde zafer kupasını kaldırmak için yapılan düzenli antreman maçlarıdır iş yemekleri…

Müşterilerle, ortaklarla, çalışanlarla işbirliklerinin yapıldığı, sürdürüldüğü; niteliği askıya askıya alınmış koyu sohbetlerin edildiği, bireysel markaların konumlandırıldığı, önemli anlaşmaların imzalandığı ritüellerdir iş yemekleri.

İş insanlarının ne kadar farklı yönleri olduğunun görülebileceği yegane ortamlardır.

 

Neden İş Yemeği?
“Remzi Bey ile ilişki geliştirmemiz gerekiyor, bizi bir yemek ortamında bir araya getirebilir misin?”

“Hedeflerimize ulaşabilmek için çalışanlarımı motive etmemiz gerekiyor. Güzel bir yemek, organize edebilir miyiz? Ancak bütçemiz çok zorlanmasın. Maksat, yemeğe götürdük mü? Götürdük.”

“Tonguç Bey, en değerli müşterilerimizden ve kendisi Sushi’yi çok sever. Şehrin en prestijli Sushi restaurantında Nigiri Moriawase Sushi Plates hazırlatalım.”

“Sonunda Araplarla uzun süredir uğraştığımız anlaşmayı imzaladık. Bunu ıslatmamız gerekiyor. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Elimizi hafif alıştırmayıp, şehrin en prestijli mekanını seçelim ve garsonlar masayı donatsınlar.”

“Genelde öğle yemeğinde Palamut Tataki ve Istakoz Graten yemezsek etkin strateji üretemiyoruz.”

“Adam gibi brainstorming yapabilmemiz için toplantıyı offsite ve yemekli yapalım, sıkıldım artık şirketin kasvetli toplantı salonlarından.”

“Şirketime alacağım kişi ile önce yemek yerim sonra karar veririm”

“Konuyu daha detaylı değerlendirmek lazım, tüm partilerin bir arada olduğu bir yemek schedule edelim.”

 

Organizasyon Süreci

* Üst düzey katılımın olduğu bir yemek ise sekreterler yemek organizasyon sürecinde senkronize olurlar.

* Telefon ya da mail ortamında mutabık kalındıktan sonra yemek davetini yapan kişi meeting request gönderir. Meeting request’in içeriğine; zamanlama, gündem, yemeğe katılacak kişiler ve ünvanları, yemek mekanı, yemek mekanının tarifi, krokisi, Google Map ve Blackberry location bilgileri itina ile yerleştirilir.

* Mekan seçimi

Davetli sayısı en az iki  – en fazla sekiz olmalıdır. Sekiz kişinin üzerine çıkan davetler  “buldun beleş yemeği, babanı da alıp gelseydin” denilerek  iş yemeği kategorisinin dışında değerlendirilir. Mekan seçiminde kişi sayısı etkilidir.

Zaman dilimi açısından öğlen ve akşam olmak üzere standart iki tür iş yemeği vardır. En çok tercih edilenler, akşam yapılan iş yemekleridir. Çünkü, işgünü bitiminde koşturmacalar olmaz, zaman dilimi daha esnektir ve telefon trafiği de azalmış olur.

Gidilecek mekana en az iki gün önceden kişi sayısı belirterek rezervasyon yapılması sürecin profesyonel yönetimine yakışandır.

Mekanın, davetlilerin evlerine çok uzak olmaması ve özel otoparkı, vale hizmeti bulunması tercih edilir.

İş yemeği için en çok tercih edilen başlangıç saati 20:30′ dur.

İçecek grubu açısından iki tür iş yemeği vardır; içkili ve içkisiz. İş görüşmesinin niteliğine, katılımcıların türüne ve mevkisine göre değişkenlik gösterir.

Yemek Öncesi Hazırlık Süreci
* Yemeğin amacına göre (iş motivasyonu, iş bağlama, kutlama, müşteri memnuniyeti, adam alma vs) ekip liderleri tarafından gerekli taktik ve değerlendirme toplantıları yapılır.

* Yemek yenilecek kişi(ler) hakkında detaylı araştırma yapılır. (Özel zevkleri, medeni durumu, çoluk çocuk durumu, hayatında yaşamış olduğu travmalar, yediği kazıklar, tuttuğu takım, yağmurlu havalarda yanına şemsiye alıp almadığı, eğlenmeye gittiği mekanlar ve arkadaşları, seyrettiği diziler, böğüre böğüre ağlayarak izlediği filmler, bir adaya düşse alacağı ilk üç şey, yemek tercihi, bizimle ilgili düşünceleri, kendini ifade eden etiket bulutu vb. )

* Yemek esnasında giyilecek kıyafetler, renk uyumu ve takılacak aksesuarlar konusunda mutabık kalınır. İş yemekleri  kıyafet usulüne göre değerlendirildiğinde resmi ve serbest olmak üzere ikiye ayrılır. Yemek davetinde özellikle giyim konusunda serbestlik belirtilmediği taktirde resmi katılım esastır. Baylar için kravat-ceket, bayanlar için abartılı olmayan abiye elbise ya da takım.

* Yemeğe gidilecek mekana nasıl gidilir? Araç nereye park edilir? Vale var mı? vs gibi soruların cevabı hazırlanır.

* Yemek esnasında havalı duruş için mekanın müdürü, şef garsonu ile ön çalışma gerçekleştirilir.

* Yemek esnasında konuşulacak konuların akışı prova edilir. Akışta kimin nasıl rol alacağı, konunun nereden nereye nasıl getirileceği konusunda mutabakata varılır.

* Mekanın menüsü hakkında gerekli çalışmalar gerçekleştirilir. Hangi aşamada ne ısmarlanmalı? Hangi yemek hakkında hangi ek bilgiler verilmeli? 

Yemek Süreci

* Yemek mekanına araç ile geliniyorsa, ve mekanın vale hizmeti varsa, araç mutlaka valeye verilmelidir. Herkes aracı valeye verirken, sırf tasarruf yapacağım diye aracı bir üst sokağa park edip yürümek hiç business değildir.

* Davet saatinden en az 15 dk önce mekanda bulunmak önemlidir. Ancak, bir saat önce gelip ortalıkta takılmak, telefon ile maillerimi kontrol ediyordum imajını vermek özellikle mekan çalışanları tarafından eziklik olarak değerlendirilir.

* Davet sahibi henüz gelmemişse masaya oturmamak gerekir.

* Görgü Kuralları 101’in detaylarını tekrar hatırlamak gerekir. İş yemeği konusunda kullanılması gereken uygun kaşık-çatal- bıçakları bilmek ve doğru kullanmak çok önemlidir.

* Çatal, kaşık ve bıçaktan herhangi birini kullanmak için kaldırdığınızda onun bir daha masaya değmemesi gerektiğini unutmamak gerekir.

* Yemek sırasında dik oturmak ve dirsekleri vücuda paralel tutmaya çalışmak önemlidir. Masaya yatar gibi abanmak iş dünyasında büyük görgüsüzlüktür.

* Isıtılmış ıslak havlularla; eller silinirken yüz, kulak ve kulak arkaları silinmez.

* Masanın etrafındaki katılımcılar tamamlanana kadar herhangi bir sipariş verilmez.

* Sipariş vermeden önce herkes mekan ile ilgili ne kadar çok bilgiye sahip olduğundan, mekanın menü detaylarından, mutfağın kültüründen bahsederken: “burası ne ki asıl şuna gitmek lazım, oraya da gidelim”, “asıl Londra’daki x, y ve z mekanları buraya beş basar”

* Sipariş öncesinde masaya zeytinyağı, ekmek vs gibi aperatiflere abanmak ciddi prestij kaybına yol açabilir. Aperatiflere hiç dokunmamak, açlıktan ölsen bile onlar yokmuş gibi davranmak tercih edilendir.

* Sipariş verirken menü hakkında hakimiyeti göstermek, menüde olmayan özelleştirilmiş çözümler talep etmek çok önemlidir: “Yabani mantarlı risotto ile dana yanağın yanına fırınlanmış Alaska Yengeci hazırlayabilir miyiz?”

* Çorba sipariş edilmişse az istenmeli, mümkünse özgün bir çorba sipariş edilmelidir. Çorba içerken kaşık ısırılmamalı, yüksek ses çıkarılmamalıdır.

* Klasik Türk Yemeklerini tercih etmek (hünkar beğendi, beyti, ali nazik, mumbar dolması vb.) hiç business değildir. Ancak tercih konusunda ısrarlı davranılıyorsa iş dünyası nezdinde prestij sahibi bir restaurantta yaprak sarma, zeytinyağlı enginar, vişneli yalancı dolma, bombay fasulye pilaki gibi yiyecekler tercih edilebilir.

* Misafirler yemeğe başlamadan masadakilere dair herhangi bir aksiyon alınmaz.

* Genellikle salata tercihi; kişinin sağlığına ve kendine verdiği önemi, kendine olan hakimiyetini de gösterdiği için büyük puan alır.

* Tabakta yer alan herşeyi yemek, hatta tabağı sıyırmak, tabağa ekmek banmak bazı iş çevrelerince ırgatlık olarak yorumlanmaktadır.

* İçki tercih edilecekse  business olan şarabı tercih etmektir. Şarap tercihini garsona iletirken kırmızı demek yerine “Merlot”, beyaz demek yerine Chardonnay (şardon) demek büyük puan kazandırır. İdeal içki limiti iki kadehtir. İş yemeğine geldik, beleş şirket ediyor diye fütursuzca içmemek gerekir. Akabinde müşteri karşısında ağızı, salyaları toplama ve beden kontrolü hususunda zorluk çekilebilir.

* Sizin için kadeh kaldırılıyorsa içkinizi içmemeniz gerekir aksi takdirde kendinizi kutlamış olursunuz, amatörce bir davranış olarak puan kaybedersiniz.

* Et siparişi veriliyorsa mutlaka konuya dananın angus mu düve mi olduğunu sorgulamak ile başlanır. Akabinde fazla müdahale edilmemiş, az pişmiş ızgara bonfile tercih ederken sos olarak içinde wasabi bulunan hardal istemek executive bir duruş sergiler.

* Yemeğin yanında ekmeğe abanmak büyük puan kaybıdır. Hesabı asgari düzeyde tutmak için az kuru üstü pilavın yanında bir ekmek yiyip karın doyurma mantığından farklı bir durum değildir. İş dünyası kaldırmaz.

* Masaya kürdan servisi yapılmış olsa bile kullanmak çok tercih edilmez. Ancak mutlaka kullanılması gerekiyorsa ağız kibarca kapatılarak kürdan kullanımı gerçekleştirilir.

* Masanın öbür ucundaki bir şeye ulaşmaya çalışmak doğru değildir, o kenarda oturan birisinden uzatmasını rica etmek daha asil bir davranıştır.

*İş yemeğinde tatlı servisine geçilmeden anlatacaklarınızı anlatmış, izlenimlerinizi karşı tarafa tam idrak ettirmiş olmalısınız. Tatlı ya da kahve servisi yapıldıktan sonra konuşulanların özeti yapılıp karara bağlanır ya da fikirbirliği elde edilmeye çalışılır. Bu esnada, yeni konuşmaya başlamak ya da yeni bir konu açmak hiç profesyonel değildir.
Tatlı ve kahve, iş yemeğinin en önemli kısmıdır dolayısıyla zamanı iyi planlayıp bu bölümü atlamamak gerekir. Alınması gereken kararlar ve yapılması gereken anlaşmalar çoğunlukla bu bölümde gerçekleşir.

* Tatlı tercihini baklava, künefe, kadayif, gibi konvansiyonel tatlılardan yana kullanmak hiç business değildir.

* Yemek bitiminde tatlı ile mutlaka filtre kahve (Milano’dan Kolombiya’ya kahve çesitleri sorulur garson tav edilir) ya da sade Türk kahvesi (lokuma dokunmadan), tercih edilir. Çay hiç business olmadığı için önerilmez.

* İş yemeğinin, konuşulacak konuların içeriğine ve katılımcı sayısına göre 2-4 saat arası sürmesi idealdir. Bu süreden az ya da çok süren iş yemeklerinden yeterli verimin alınması güçtür.

* Hesabı davet edenin ödemesi uygundur. Hesap çok nazik ve dikkat çekmeden istenir. Fiş fatura istenirken ve bahşiş bırakılırken masadakilerin gözüne sokulmaz.

* Nakit ödeme yapmak daha prestijli iken kredi kartı kullanılacaksa iş dünyasında az bulunur prestij sahibi kredi kartlarının kullanılması gerekir.

* Mekan çıkışında vale ücretini de davet edenin önceden ödemiş olması büyük puan toplar. Ancak buna rağmen misafirin vale ekibine bahşiş vermesi de iş dünyasındaki prestijini arttırır.

 

Post Yemek Süreci

Yemek sonrasında belli bir süre geçtikten sonra (tercihen asgari bir hafta azami 3 hafta) misafire hal hatır sorulur. (email, telefon vs ile) Yemekte konuşulan iş dışı konular, güzel yemek anıları yad edilir. Akabinde toplantı organize edilir. Daha geniş ekiplerin katılımı ile işe dair detaylar konuşulur, aksiyon adımları alınır.

İş yemeklerinde hiçbirşey gerçek görünmüyor. sanki herşey uzakta. Herşey suretinin suretinin suretinin sureti…