Kuaför İnsanları

Kuaför İnsanları, makas darbeleri ile imajları tazeleyen insanlar…

Profesyonel hayatın bükmüş olduğu ruhunu; çokomel kağıdı gibi düzleştirecek, hüzünlerini sarkastik bir ağızda çiğnenmiş sakız konumuna getirecek yegane insanlardır Kuaför İnsanları.

 

 

Bünyesinde, birçok sıradışı hikayeye sahip aktörü ve dudak ısırtan deneyimleri barındıran kuaför mekanları, modern dünyanın hikaye anlatıcılarının yıldızlarının parladığı sahnelerdir.

Post-modern şehir hayatında, erkek ve kadınların bireysel bakımları için gittikleri mekanlar; kuaför, güzellik merkezi, saç tasarım merkezi, kıl bakım onarım merkezi, hüzünleri şampuan ile yıkama merkezi, eski sevgiliyi fön makinasının sesinde unutma merkezi, pre-lansman merkezi, gibi çeşitli isimlerle anılmaktadırlar.

Erkeklerlerin gitmiş olduğu mekanlardan berber ile kuaför kavramları çok iç içe gözükse de aralarında ince ayrımlar mevcuttur. Yıllardır toplumumuzun en çok tartıştığı konuların başında gelen, toplumun kanayan yarası olmuş berber ve kuaför kavramlarının net bir şekilde tanımlanması hususu, şüphesiz çok önemlidir. Peki berber ve kuaför kavramları hangi noktalarda farklılaşır?

Berber vs Kuaför

 

 • Saç kesimi 50 TL ve üzerinde ise kuaför, altında ise berberdir.
 • Saç kesimini yapan kişi enseni eşek kadar ayna ile hızlıca gösterip “Nasıl olmuş abi, enseleri naturel bıraktım?”diyorsa berber, ayna ile böyle bir sürece kalkışmıyorsa kuafördür.
 • Yüzündeki ve kulağındaki tüyleri tele sarılmış pamuğa kolonya döküp, şofbenin ateşi ile yakıp alıyorsa berber, profesyonel ağda makinasında eritilmiş ağdayı yüzüne, kulaklarına, tahta çubuk ile sürüp ağda yapıyorsa kuafördür.
 • Sakal tıraşı yaptıktan sonra yüzüne ucuz bir tıraş losyonu ve krem sürüyorsa berber, buharda bekletilmiş sıcak havlu ile kompres yapıyorsa kuafördür.
 • Mekanda Fotomaç, Fanatik, Posta ve at yarışı gazeteleri varsa berber, iş dergiler, yaşam stil dergiler, ve magazin dergileri varsa kuafördür.
 • Tek makas ile saç kesimi yapıyorsa berber, içinde her çeşit farklı artistik makasın bulunduğu çantadan itina ile kesim esnasında farklı makaslar kullanıyorsa kuafördür.
 • Mekanda tüplü 37 ekran televizyonda yabancı bir ligin iddia için izlenen bir maçı oynuyorsa berber, aynalara entegre plazmalarda mekana özel içerik oynuyorsa kuafördür.
 • Mekanın önünde, kullanılan havlular asılmış kuruması bekleniyorsa berber, kullanılmamış poşetinden temiz havlu çıkarılıp veriliyorsa kuafördür.
 • Burun kıllarını makasın ucu ile alıyorsa berber, profesyonel ağda ve / veya burun kılı makinesi ile alıyorsa kuafördür.
 • Saç kesen kişi kesim esnasında dirseğe, kola, omuza sürttürüyorsa ve / veya sürttürmeye yelteniyorsa berber, mesafeli bir kesim yapıyorsa kuafördür. (Tüm berberlere genellenemeyecek kadar istisnai bir durum olsa da ülkemizin farklı yörelerinde ziyadesiyle gözlenmektedir.)

Kuaförler, kadınların fiziksel bakımlarından ziyade ruhlarını park ettikleri güvenli, huzurlu ve eğlenceli limanlardır.

Profesyonel hayatta sürdürülebilir başarının altında yatan en önemli etmenlerin başında, parlak bir kuaför ve bu kuaföre düzenli gitme frekansı gelir.

 

Profesyonel Bayan Kuaförleri:

 

Kariyer basamaklarını hızla çıkan profesyonel liderler, metroseksüeller, pre-celebrityler, celebrityler, post-celebrityler, çakma celebrityler, kocası ya da sevgilisi ile ilgili sıkıntısı olan ve saçlarını okşatmak, saçlarıyla oynatmak, biraz da dedikodu yapmak için gelenler; kuaförlerin potansiyel müşterileri arasında yer alır.

Kuaför isimleri çoğunlukla isimleri, X ve Y erkek isimleri olmak üzere, “X & Y Kuaför” şeklindedir. (Hamit & Tayyar, Tonguç & Recep, Cin & Tonik, Manikür & Pedikür, Ken & Ryu, Guy & Cody, Süheyl & Behzat gibi)


Bayan Kuaför Deneyimleri

 • Hikaye her seferinde hikaye kuaförün, “Saçlarını en son ne zaman kestirdin? Uçları çok kırılmış!” repliği ve “Kızım nerdesin, sık sık gelsene arayı açıyorsun sonra saçlarının anasını ağlatıyorsun. Daha sık gel, daha çok kazanalım” göndermesiyle başlar.
 • Eğer bir önceki kesim esnasında farklı bir kuaföre gidilmiş ise mutlaka gelecek olan replik: “Röfleni hangi kuaför yaptı? Saçını kim kesti? Kusura bakma ama saçının ağızına s..mış. Neyse toparlayacağız artık” olacaktır.
 • “Tam senin saçına göre yeni bir ürün geldi. Denemek ister misin?” Dener ve ürünü alırsan senin saçından daha iyisi olamaz. Duymak istediğin herşey, çalışılmış taslak cümleler ile karşında.
 • Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olunduğu durumda: “Çok güzel saçların var. Kestirmeyi düşünürsen postiş yapabiliriz. Sat bana saçlarını” veya “Bu senenin modası kısa, senin saçlarını da böyle yapalım mı? (O sırada elinde en az 6 aylık buruşmuş bir dergi vardır)”
 • Elinde fotoğraf / magazin dergisi / ipad / iphone ile kuaförün kapısından girip, “Saçım ve / veya makyajım aynen buradaki gibi olsun istiyorum.” söyleminini ağızındaki salyalar ile süslendirerek kuaföre aktarınca, kuaför de “Sen aynaya bakıyon mu ablaların güzeli?” demekten ziyade profesyonelce “Tabiki, oturun değerlendirelim elimizdekilerle neler yapabiliyoruz bakalım” geri dönüşünü yapar.
 • Hüzünlerini kuaföre taşıyan bayan, saç kestirme niyeti ile girmiş olduğu kuaförden, boya, röfle, manikür, pedikür, gibi kalemlerin de bulunduğu full rektifiye paketi ile çıkış yapar.
 • Gidilmesi gereken profesyonel kuaförün ve gidenlerin itibarı; mekana hangi ünlülerin ve / veya ünlü eşlerinin gelmesine göre şekillenir.
 • Kuaförler, dünyanın en boş, en müsait kuaförü bile olsalar asla randevusuz çalışmazlar. Randevusuz elini kolunu sallayarak gelmek kuaför raconuna terstir.
 • Mekana giren genç, güzel ve  / veya iyi bahşiş veren müşteriyi kapma telaşı ile  yaşlı paçoz teyzeyi diğer çalışanlara çakma çabası, kuaför meydan muharebelerinde deneyimli olanın kazandığı yegane karşılaşmalardan biridir.
 • Seri iltifat eden, müşteriyi ne kadar iyi tanıdığını gösteren nitelikli sorular soran, çok konuşan, kendine bakan, bir tarzi olan kuaförler her daim daha çok iş alırlar.
 • Profesyonel olan; gidilen mekanı değil, kesen adamı seçmektir. X & Y kuaförüne gidip yetkinlik konusunda kabızlığı olan bir kuaför ile facia yaşamamak efdaldir.
 • Kuaför sınırları içerisinde tüm kadınlar birbirlerine karşı, gardlarını ve pozisyonlarını alırlar akabinde düzenli olarak birbirlerini kesmeye başlarlar. Kesişme süreçlerinde, doğrudan bakışmalardan ziyade ayna ve telefonlar gözlerin kılavuzluğunu gerçekleştirir. Kesişmeleri müteakip bazıları yüksek sesle olmak üzere sonsuz yorum süreci başlar. Kesişmeler esnasında biriken akut sorular, kıdemli kaşçılar, makyözler ve manikürcüler tarafından itina ile cevaplanır:

“Saçı, kıçıma benzemiş.”,
“Önce bir aynaya bak da sonra, gösterdiğin saçı iste”,

“Ünlü iş adamı Tonguç Bey’in uzatmalı sevgilisi soldaki”,

“Resuzadelerin küçük gelini değil mi O ? Ayak tırnakları toynak olmuş daha yeni geliyor pediküre.”,

“Şu ileride fön çektiren Yalnız Güneş Şahitti dizisinde oynayan Pelin değil mi? Evet ta kendisi. Hayvan gibi selüliti varmış. Nasıl saklıyorlar televizyonda di mi?”,

“Futbolcu Hamit’in eşi de ileride manikürde, sağ tarafta. Hoş kadın Allah için. Ama ne kadar mutlu acaba? Herif odun çünkü”.

“Şu kadın bir yerden tanıdık geliyor. Kimin eşi acaba?”

 • Kuaför bünyesinde sürekli bir dergi kapmaca süreci deneyimlenir. Kartvizit, banka hesabı, şan şöhret ve itibar olarak kocaman olan kadınların üç kuruşluk dergiyi almak için birbirlerine yaptıkları çakallıklar roman olur.
 • Bazı durumlarda kadınların birbirini kesmesi sonucunda geribildirim bazlı bir diyalog süreci başlayabilir ve birbirlerine “Sizce bu saç modeli bana yakışır mı? Ne dersiniz?” gibi sorular sorulmaya başlar.
 • “Uçlarından aldırmak istiyorum ama boyu kısalmasın” gibi talihsiz söylemlerde bulunmak büyük puan kaybettirir.
 • Kıvırcık saçlı müşterilere “Sana defrize yapalım”, düz saçlılara da “Sana perma yapalım” diye şablon önerilerle gelen kuaförlerden uzak durmak gerekir.
 • Profesyonel kuaför, müşterinin yüz hatlarına, ten rengine, kaş göz yapısına göre saç kesimi yapar, göz rengine göre saç rengini belirler.
 • Saç boyama sürecinde; tene, kulaklara taşan boya, yaptıranın amele gibi dolaşması, boyayı yapanın yetkinliği hakkında büyük ipucu verir. Boyanın gömleğe vs sıçraması durumunda profesyonel olan, kuaförün hemen nazikçe özür dileyip gömleği kuru temizlemeye göndermesidir.
 • Kuaföre girerken herkesin zerafetinden dolayı takdir ettiği bayanın, saçının rengi tutmadı diye mahalle karısına dönmesi hiç profesyonel değildir. Gördüğü radikal tepkiden dolayı, kuaförün hemen “Işıkta böyle gözüküyor. Gün ışığında bakmak lazım. İlk yıkamada rengi oturur” çabası kendisine puan kazandırır.
 • Kuaför, saçları yıkarken müşterinin başına masaj yapıp, bütün dertleri unutturuyorsa, profesyonel bir antidepresan olarak nitelendirilebilinir.
 • Çırağa fön çektirmek hiç profesyonel değildir. İvedilikle esas oğlan çağırılmalı ve fönü esas oğlan çekmelidir.
 • Fön çeken delikanlının göğüs dekoltesine odaklandığı bir mekana gitmek hiç profesyonel değidir.
 • Kuaför bünyesindeki tüm dedikoduların toplayan ve sıradışı yorumlarla tekrar servis eden, post-modern hikaye anlatıcı manikürcülerden hayatınızı renklendirecek hikayeleri dinleyebilirsiniz.
 • Manikürcü, müşterisinin tüm hayatına hakimdir. Yaşadığı travmalar, kaçamaklar, hüzünler, sevinçlerin hepsine tüm detayları ile bilir. Karşılaşma esnasında “Canım nasılsın? Özledim. Hayatım vs” söylemleri gelinen samimiyet düzeyinin işaretçisidir. Gelinen samimiyet düzeyi sonrasında “Sana birini bulacağız hiç merak etme”söylemleri ile manikürcüye kısmet arama süreci tetiklenebilir.
 • Manikür, pedikür randevusu yoksa gelene dağdan inmiş gibi bakılır. Manikürcü, pedikürcü dolu ise “Ojeleri tazeleyelim” demek profesyoneldir.
 • Kaşçı ya da makyözün sevmediği müşterileri “Başında ben duruyorum ablacım, sen merak etme” diyerek çömeze yönlendirmesi hiç profesyonel değildir.
 • “Oğlum, saçı al fraksiyon yap 7 dakika, sonra emüsyona geçersin. Akabinde supresyon yapacağız.” Söylemlerinin havada uçuştuğu kuaförler daha profesyoneldir.

 

Post-modern şehir hayatında, erkek ve kadınların kariyer ve imaj yönetiminde sürdürebilir başarıyı elde edebilmeleri için bireysel bakımları, hayatlarının merkezinde yer alırken, kuaförlerde bu amansız süreçte vazgeçilmez yol arkadaşı, görünmez kahramanlardır.