Pi Sayısını Üç Alan İnsanlar

Hayatın pratikliğinde fütursuzca raks eden insanlar…

Pi Sayısı, matematik dünyasında hatırı sayılır bir yere sahip gibi gözükmesine rağmen, insanoğlu tarafından karaktersizlikle, duruş sahibi olmamakla suçlanarak, ne idüğü belirsiz bir sayı olarak konumlandırılmıştır.

İnsanoğlu, matematiksel farkındalığının ilk yıllarından beri Pi Sayısı’nın tam olarak hesaplanması ile uğraşmış, dairenin çevresinin, çapına bölümünden, adam gibi bir Pi Sayısı elde etmeye çalışmıştır.
Ancak her türlü yöntemi (dairenin çevresine, çapını bağlayarak bayır aşağı vurdurmak; dairenin çevresini görünce çapının dilini ısırmak; dairenin çevresinde çekirdek yiyerek dolaşmak, çevresine “N’ber Toprağam?” demek; dairenin çevresini B2 orman arazisi ilan edip, çapı ile ormanda ata binmek vb.) denemesine rağmen bir türlü net bir sonuca ulaşamamıştır.

Pi Sayısı; dengesiz ve fevri hareketlerinden dolayı irrasyonel sayılar statüsünde yer almış  ve  hiçbir zaman sonlu bir tamsayı düzeninde ifade edilememiştir. Virgülden sonra sonsuz sayıda tekrarsız rakam içererek; serkeş, fevri, dengesiz DNA’sını, sıradışı bir karizma ile desteklemiştir.

Günümüzde Pi Sayısı’nın virgülden sonraki en fazla basamağını hesaplayabilmek üzere birtakım yarışmalar yapılmaktadır. An itibariyle rekorun virgülden sonra 73 milyar basamak olduğu bilinmektedir.

İnsanoğlu’nun,  popüler kültür zaafına Pi Sayısı da yenilerek, kendisinin bundan sonra 22 / 7 ve / veya 3.14 değil doğrudan 3 olarak da alınabileceği açıklamasını yapmıştır.

Açıklamayı müteakip Pi Sayısı’nı 3  almaya dünden meyilli insanlar, Pi Sayısı hesaplama noktalarında, gecenin geç saatlerinde sıraya girerek Pi Sayısı’nı ilk 3 olarak alanlardan olabilmek için birbirleri ile yarışmışlardır. Bu hummalı yarışı kazanan ve Pi Sayısı’nı ilk 3 alanlar bugün toplumda hatırı sayılır mevki, makam ve statülere ulaşmışlardır.
Kimdir Pi Sayısı’nı 3 Alanlar?

* Yöneticisine sunacağı rapordaki rakamları cesurca yuvarlayanlar. (Bunu ilk biz yaptık efendim, X milyon kişiye erişerek Türkiye’deki en başarılı kampanya biz olduk efendim vb.)
* Hazırladığı sunuma,  şakalar komiklikler ve havalı görseller entegre ederek rakamlarla ve içerik ile ilgili dikkati dağıtıp, tribündeki tüm puanları toplayanlar.

* Her işi son güne bırakıp, yumurta kapıya dayanmadan bir sey yapmayan ve konu ile ilgili olarak da “Nasılsa İremsu bunu halleder, patlamayız.” diyecek kadar geniş olanlar.

* “Mutlaka yapılmışı vardır.”
 düsturundan hareket ile hayat arkadaşı olarak Google’ı seçmiş olanlar.

* Toplantı esnasında iPad’inde Kelime Avı oynarken “Nasılsa Fikret toplantı notlarını tutar ve gönderir.” diye düşünenler.

* Toplantı sonunda “Konu ile ilgili olarak kimler aksiyon alacak?” sorulduğunda yalandan “Bu telefonu almam gerekiyor” diyerek dışarı çıkanlar.

* Kendisinden geribildirim istendiğinde, herkese internetten bulduğu standart bir template ile geri dönüş yapanlar.

* İş yerinde, iş dışında, sağda solda; her gördüğü kıza yazan, yönettiği bütçe miktarını paylaşan, ne kadar başarılı ve güçlü olduğunu tüm detayları ile anlatan, pozisyonu ve kendisine raporlayanlar hakkında detay bilgi verenler.

* Yüzük takmayan, eşinden ve çocuğundan bahsetmeyen, konjenktüre göre bekar görünümlü evli profesyoneli oynayan, denk gelirse bütün fırsatları değerlendirme eğiliminde olan ve tüm bu algıları kullanarak; sekretere, takım asistanına, kendisine raporlayanlara, tedarikçisine, güvenlik görevlisine, evdeki bakıcıya, evdeki hizmetçiye, ara ütücüye, hizmetçiye, bakıcının akrabasına, hizmetçinin kirpisine, Hogwarts büyücülük okulu kıdemli hayaletlerine yazanlar.

* Sanal ortamda kendi libidosuna gore potansiyel gördüğü kişilere DM’den yürüyenler.

* Hazırlanması gereken tüm rapor, sunum, email, dergi yazısı, Expecto Patronum büyü reçetesi,  sahanda yumurtayı; çözülmesi gereken her türlü problem, bulmaca, gemici düğümü, yapbozu ve alınması gereken her türlü aksiyonu ajanstan bekleyenler.

* Trafikte emniyet şeridinden giderek: “Herkes amele gibi bekliyordu ben de 10 dk da karşıya geçtim” söylemi ile fark yaratanlar.

* Trafikte ambulansın peşine takılarak, akabinde “Olm dün havalimanına ambulansın peşinde takılarak gittim ne büyük piçlik di mi?” algısına koşanlar.

* Hız yavaşlatıcı kasislerin arasında azami hız yapıp: “Aslında alfaltı ağlatırdım ama dua edin şu kasislere”mesajını verenler.

* Emniyet kemeri yerine toka takarak, kemer takmayanlar.

* Arabayı boşa almanın yakıt tasarrufu sağladığını düşünen ve çevredekilere kabul ettirmeye çalışanlar.

* Otobanda dönülecek yol ayrımını kaçırıp, arabayı geri geri sürenler.

* Atari Salonunda bölüm geçebilmek için jeton yerine buz atanlar.

* Karşı şeritteki trafik kazasına bakıcam diye yavaşlayarak, trafiği tıkayanlar.

* Hastanede / devlet dairesinde / bankada diğer insanlar beklerken, sonradan geldiği halde ortalığı ayağa kaldırıp sabahtan beri bekliyorum söylemi ile öne geçenler, kaynak yapanlar.

* Para üstü yerine sakız, karpuz dilimi, tek sigara, foursquare badge I verenler.

* Yapı marketlerden engelli tabelası alıp, aracının ön camına koyarak alışveriş merkezlerinde engelli yerlerine park edenler.

* Yemek yerken bıçakla kesilecek olan her şeyi çatal yardımıyla kesenler.

* Yemekte ağızını ekmek ile silenler.

* Açık büfe kahvaltı veya yemeklerde tabağını hayvan gibi dolduranlar.

* Kıça kaçan donu pantalonunun üzerinden herkesin ortasında dışarı çıkarmaya çalışanlar.

* İlişki geliştirmek istediği şahıs ile muhabbeti kurmak için “Senin işin de zor be abi?” “Tweetlerini çok beğeniyorum” “Bu kadar kısa zaman bu kadar başarıyı sığdırmanın sırrı nedir?” “Çok başarılı işler yapıyorsunuz” “Kaç saat uyuyorsunuz?” “İş ile İş’ten Öte Hayat dengesini nasıl kuruyorsunuz?” “Entelektüel bir insan olduğunuz her paylaşımda o kadar belli ki, okumaya nasıl vakit bulabiliyorsunuz?” cümlelerini formül olarak kullananlar.

* Teknoloji mağazasının vitrininde duran ve çalışmakta olan kameraya el kol hareketi yapıp, kendini televizyonda görerek eğlenenler.

* Kanyon’un en alt katında yürürken foodcourttaki bir güzel ile göz teması kurma derdinde olanlar.

* Telefonu : “Nerdesin?” ve / veya “Kimsin?” diye açanlar.

* Her konu ile ilgili olarak g..t etmesine, g..t olmasına, vermesine, almasına ya da bir tepsi baklavasına iddiaya girenler.

* Uçak daha durmadan kalkıp ceketini giyip, bagajlarını indirip ayakta bekleyenler.

* Perde kornişine, masanın sallanan ayağına kağıt sokuşturanlar.
Pi’yi 3 alarak hayatın pratikliğinde raks edip, yükselen insanlara rağmen; hala yeryüzünde Pi’yi 3.14 alarak hayatın travmalarını göğüsleyen ve tek arayışı nefes olan insanlar da bulunduğuna dair rivayetler muhteliftir.