Son Sahne

fft81_mf3426263

Son Sahne

İstanbul – 2019

İnsanlar göz temasını bırakalı iki seneden fazla oldu. Kimse birbirinin yüzüne otuz iki saniyeden fazla bakamıyor. Otuz iki saniye sonra insan gözü ekran ışığı arıyor. Ekran ışığı gözün ana besin kaynağı haline geldi. Sürekli sosyal medya hesapları, epostalar, chat programlarındaki paylaşımlar kontrol ediliyor. Gündemden geri kalmamak adına ‘an’ feda ediliyor. Her ne kadar göz temasını uzatmak için eğitim programları düzenlense, psikolojik ve sosyolojik çalışmalar organize edilse de hepsi nafile.

‘Offline’ deneyim, eskilerin anlattığı miskin hikayelerin tozlu yapraklarında kaldı. Artık herkes internet bağlantısını damardan alıyor ve ‘Online’ olamama ihtimalini dahi düşünmüyor.

23 Kasım 2019, Pazartesi günü sıradan, tatsız kasvetli bir gün olarak başladı. Pazartesi sendromuna dair toplumsal paylaşımlar tamamlanmasını müteakip saat 14.07’de ülkedeki tüm Whatsapp kullanıcılarına bir mesaj geldi.

Mesaj ilginç karakterlerden oluşan bir numaradan geliyordu.

Mesajın içeriğinde ise: “Bu akşam saat 18.09’da Kız Kulesi ortadan kaybolacak. #sonsahne” yazıyordu.

Mesaj alındığındaki ilk tepkiler “Yok artık Ali Sami” tadında oldu. Ancak herkes kendisine gelen mesajı sosyal medyada paylaştıkça olayın boyutu ortaya çıktı. Herkes aynı mesajı almıştı. Bu nasıl mükün olabilirdi? #sonsahne hashtagi ‘trending topic’ oldu. Herkes mesaj hakkında konuşuyordu.

Haber kanalları yayınlarını kesip mesaj ile ilgili haberler yapmaya başladı. Olayın daha da büyümesiyle emniyet, itfaye, sahil güvenlik teşkilatları da Kız Kulesi’nde tedbir almaya başladı. Detaylı bomba araması yapıldı. Ancak herhangi bir ize rastlanmadı. Açıklamalar insanların gönlüne su serpti.

Herkes işi gücü bırakmıştı saat 18.09’u bekliyordu. Millete malzeme çıkmıştı. Sosyal Medya adeta yıkılıyordu. Saat 18.08 olmuştu. Salacak, canlı yayın arabalarından geçilmiyordu. Geniş güvenlik önlemleri alınmış barikatlar kurulmuş halk güvenlik çemberine yaklaştırılmıyordu. Kara ve deniz trafiği de kapatılmıştı.

Saat tam 18.09’u vurduğunda kulakları sağır eden çığlık gibi bir ses duyuldu. Sesle birlikte Kız Kulesi ortadan kayboldu. Ses karşı sahilden de duyulmuştu. Bütün kanallarda Kız Kulesi’nin kaybolma anı vardı. Sosyal Medya’da herkes kaybolma görüntülerini paylaşıyordu. Ortalıkta Kız Kulesi falan kalmamıştı. Herkes dehşet içindeydi mesaj doğru çıkmıştı. Allah’tan gerekli tedbirler alınmış ve ölen, yaralanan olmamıştı. Ama İstanbul’un önemli simgelerinden biri artık yoktu ve nereye gittiğini de kimse bilmiyordu.

Her kademeden yetkililer gerekli açıklamaları yaptılar. Mesajı atan ve bu eylemin arkasındaki kişi veya kişiler ivedilikle bulunacaktı. Büyük bir seferberlik başlatılıyordu.

Soruşturmalar hızla devam ederken bir hafta sonra 30 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 13.55’te herkese aynı numaradan bir mesaj daha geldi.

Mesajda: “Geleceği bilmek istiyorsan @sonsahne instagram hesabını takip et.” diyordu.

Herkes yine panik ve merak içindeydi. Hemen @sonsahne instagram hesabı takip edilmeye başlandı. Hesap rekor bir takipçi sayısına ulaşmıştı. Hesap, kimseyi takip etmiyordu. Paylaştığı sadece bir adet görsel vardı. Görselde Kız Kulesi’nin eski ve yeni hali (yani olmayan hali) aynı karede yer alıyordu.

İş yerlerinde, kahvelerde, kadın günlerinde, televizyon programlarında, okullarda, sosyal medyada her yerde başka bir gündem yoktu. Bunu yapan veya yapanlar kimdi? Ve nasıl yapabiliyorlardı?

Instagram yöneticileri ile üst düzeyden bağlantıya geçildi ve konu ile ilgili bilgi verildi. Instagram yöneticileri konuya derinlemesine dahil olduklarında konu dünya gündeminin de ilk basamaklarına tırmandı.

Instagram yöneticileri hesap hakkında istedikleri detay bilgiyi elde edemeyince hesabı kapatmak istediler ancak kapatamadılar.

Tüm kontrol kendilerine aitti ancak bir türlü hesabı kapatamadılar, silemediler ve bunu anlamlandıramadılar.

İtibarlarını zedelememek adına hesabı kapatamama olayının üzerini örtbas ettiler. Ancak daha önce Instagram’da çalışmış ve çok da hoş ayrılmamış bir çalışan bu konunun detaylarını blogunda paylaşınca işin rengi değişti. Haber ivedilikle haber platformlarında yayıldı. Artık konu Türkiye’nin gündeminden çıkmış dünya gündemine taşınmıştı.

Pazartesi günü (7 Aralık 2019) yine gelip çatmıştı ve tüm dünya bu gün de bir açıklama olup olmayacağına kilitlenmişti.

Devam Edecek

08.02.2015 Tarihinde Radikal’de Yayınlanmıştır