Sunum Nasıl Yapılır?

Bi Sunum Yapıp Çıkacağım

Sahne ışığı ile yıkanan presentabl bünyeler

Sunum profesyonelleri; kavramları, ürünleri, hizmetleri, projeleri, dersleri, makaleleri, başarıları, fiyakalı metodolijilerin ışığı altında, özgün ve süslü mesajlarla paketleyerek sunma gayretinde iken; profesyonel dünyanın kavramsal sanrıları tarafından paketlenmiş ve farkındalık alıcı ayarları ile oynanmış bireylerdir.
Neden Sunum Yapılır?

“Biliyoruz işte bu işleri! Hakimiz…Tevazuya gerek var mı?”

“Yaptığın başarılı işleri göstermezsen, anlatmazsan, abartmazsan  el oğlu / kızı / yöneticisi nereden bilecek?”

“Üst yönetime kendini gösterebileceğin yegane ortam: Sahne senindir yiğidim…”

“Alkışlarla yaşıyorum.”

“Bireysel markama katma değer sağlıyorum. Herkes hakkımda konuşsun istiyorum.”

“Şirketi temsil ediyorum daha ne olsun.”

“Yapılan işler esnasında dökülen kan, ter ve gözyaşının hakkını verelim.”

“Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Çok iyiyiz.”

 “İş sonuçları kötü. Sunumu güzel paketleyelim ki patlamayalım.”

“Origami denince akla gelen ilk isim olmak istiyorum. Sürekli o konferans senin, bu konferans benim, origami hakkında sıradışı sunumlar yapıyorum.”

“İşi / fikri satmanın yolu, havalı ve eğlenceli bir sunum performansından geçiyor.”

 

Sunum Nasıl Hazırlanır?

“Herkesin  PowerPoint ile sunum hazırladığı bir ortamda farklılaşman ve üstün profesyonel ırkını temsil etmen için Keynote ile sunum hazırlaman şart.”

“Bu konuda ilk defa biz mi sunum yapıyoruz? Kesin yapılmışı vardır. Bir bakalım sonra bulduklarımızı derleyip, customize ederiz.”

“Sunumun kapağı, dükkanın vitrinidir. En çok vakit ayrılması gereken bölümdür.  Kapak projeksiyona yansıdığında salonda en az 19 kişi kapak hakkında yanındakine yorum yapmalıdır.”

“Sunum için kullanmak istediğim fotoların hepsi telifli ama yine de kesip, biçip sağını solunu dürtüp, düzeltip sunuma yediriyorum.”

“Görseller; bol, anlaşılır, konuşturacak ve bulunurken emek harcanmış olmalı. Yazılar; az, anlaşılabilir güzel ve tutarlı bir font ile yazılmış olmalı.”

“Anlatılması beklenen içeriğin, özünün özünü yazmak lazım sunuma. İlk defa sunum yapar gibi tüm konuşma metnini sunuma yazmak ve okumak hiç profesyonel değil.”

“Kim uğraşacak formatla tasarımla. Ver ajansa sunumu paketlesinler. Fee’lerinin içine yediririz. O kadar para veriyoruz.”

“Sunumda sıradışı bir ‘Ice Breaker’ bulsunlar diye ajansa brief verdik”

“Gazla; kedili, köpekli, bebekli videoyu ya da popüler bir virali gitsin. 4-5 video 2-3 interaktivite ile süre bitti zaten geçmiş olsun. Stres yok. Panik yok.”

 

Sunum Nasıl Yapılır?

“Sahneye havalı bir çıkış. Tüm salonu kucaklayan bir beden dili. Sahneden inene kadar sürecek samimiyetsiz anti-depresan tebessümü bu işin temeli.”

“Kısaca kendimden bahsedeyim: Çok iyiyim!”

“Başlarken, ‘Bugün ufkumuzu genişleteceğiz. Hayatımız değişecek. Astral seyahat yapacağız’ minvalli bir şeyler söylemek, izleyiciyi sunumun başında tavlar.”

“Kahkahadan karın ağrıtmacalı, ‘ilahi, alemsin’ dedirtmeceli; ölümüne espriler, şakalar, komiklikler, karikatürler sunumun her adımında çalışır.”

“Ağdalı, altı boş ama havalı laflar ile henüz yeterince duyulmamış ama Harvard Business Review’da çıkmış post modern kavramları cümle / slide içinde mutlaka kullanmalı.”

“Başından geçen ya da geçmeyen saçma sapan küçük hikayeleri araya serpiştirmek, kitlenin engagementını arttırır. ‘Vay be herif neler yaşamış ne deneyimli. Onu dinlediğimiz için ne kadar şanslıyız’ derler.”

“Beden dili konuşulanlara göre ayarlanır ve belirli bir senkron yakalanırsa, sunum şiir gibi dinlenir.”

“Şimdi herkes yanındaki arkadaşının elini tutup, gözlerini kapatıp kendini müziğe verebilir mi?”

“Sunum esnasında sizler de lütfen takıldığınız ya da fikir belirtmek istediğiniz yerlerde müdahalede de bulunursanız çok sevinirim hem de daha interaktif bir sunum olur.”

“Çok güzel bir soru çok teşekkür ederim, şimdi cevaplamaya çalışacağım…”

“Projeksiyonunun ampulunde bir bozukluk mu var? Vurdursak çalışır mı?”

“Elimizde amele gibi sunum notları ile çıkıp, onlara bakarak sunum yapmıyoruz. Tamam mı? Remzi Abi, kağıt düştü. Önüne bak Remzi Abi. Remzi Abi…”

 

Hemen hemen her konu hakkında sunum yapma ve dinleme ihtiyacını bünyelerinde yeme / içme dürtüsü ötesinde şiddetle hissedenler için John Locke’tan gelsin:

 

“Hiçbir insanin bilgisi öğrenmiş ve görmüş geçirmiş olduğunun ötesine geçemez.”

27.04.2014 Tarihinde Radikal’de yayınlanmıştır.