Tespit İnsanları IV

Tespit İnsanları IV: Solunumlarını tespit yaparak gerçekleştiren insanlar…

Profesyonel bir tespit insanı; tanıdığı ve / veya tanımadığı tüm kararkterlere dair, iç sesinin öncülüğünde, seri ve acımasız yorumlar yapmaktan kendini alıkoyamaz. Yılların deneyimi ve travmaları ile biriktirmiş olduğu bok atma kütüphanesinde hazır bulunan soruları sorar, yorumları yapar ve karakterleri kendinden emin argümanlarla kategorize eder. Kategorizasyon, modern profesyonel hayatın adam asmaca oyunudur.

Profesyonel Pozitifler 

 

Profesyonel hayatın bünyede derin yaralar açan tüm derin darbelerine rağmen dimdik ayakta alıp, “Olsun be Necla abla, en azından fönümüzü çektiriyoruz, pili rimelimiz  ile raks ediyoruz, iki happy hour yapıyoruz, arz-ı endam edip kurtlarımızı döküyoruz. Gerisinin Koy g…üne rahvan gitsin” diyen profesyonellerdir.

Profesyonel Mükemmeliyetçiler 

 

Profesyonel hayatın kaotik salınımlarına rağmen duruşunu bozmadan; süreçler ve kurallar tarafından yönlendirilen, başarıya ulaştıklarında kullanmış olduğu üslup ve yordam yüzünden sevgi ve onaydan yoksun kalan, işleri erteleyerek zamanında bitiremeyen, başarı ve / veya başarısızlık korkusu ile bezenmiş hayatlarında yoğun kaygı ve stres kisvesi altında yaşayan, yaşamı erteleyen, kendilerini hedeflerine göre hep geride bırakan hayatı ıskalayan profesyonellerdir.

 

Profesyonel Paranoyaklar 

 

Profesyonel hayatın hata kabul etmeyen rekabetçi düzleminde; mail atarken 28 kere kontrol edip: “Doğru kimselere gönderiyor muyum? TO, CC  mevzilerine doğru dağılımı gerçekleştirdim mi?, ‘Konu ile ilgili ivedi aksiyonunuzu bekliyorum’ söylemi çok mu nazik oldu? Herkesin bilmediği bir kaç İngilizce phrase kullansam beni yetenek olarak görürler mi?” gibi sonsuz sorular soran, attıktan sonra mail dağıtım listesindeki en junior adamı arayıp “Mailim geldi mi?” diye soran, şirket bünyesinde herhangi bir tasarruf politikası gündeme geldiğinde hemen kendisinin kapı önüne konulacağını düşününen, şirket tuvaletine girdikten sonra bir saat temizlemekle uğraşıp “Ya Amirim gelirse ve herif hayvan gibi sıçmış, bırakmış gitmiş derse” diye kaygılanan, çalışma arkadaşlarının her öğle yemeğinde bir araya gelerek kendisi hakkında olumsuz konuştuğunu ve aksiyon planı yaptığını düşünen, toplantıda ortaya yapılan her yorumu kendi üzerine alan, terfi aldığında “Kesin beni kovmak istiyorlar bu pozisyonda patlamamı istedikleri için promote ettiler. Önce besleyip sonra kesecekler” yaklaşımında olan teorik olarak zeki ama yazık hasta diye adledilen profesyonellerdir.

 

Profesyonel Kötüler 

 

Profesyonel ortamdaki fitne, fesat ve tüm kötülüklerin tohumlarını itina ile eken, nakış işler gibi yeşerten ve yayılımı için ellerinden geleni ardına koymayan, ortamdaki tüm profesyonellerin zaaflarına hakim olan ve doğru zamanda doğru kişilere doğru potansiyel kriz kıvılcımlarını çakan, akabinde sigarasını yakıp, kahvesini söyleyip kriz yayılımını, kaosu, kavgaları, küslükleri  keyifle izleyen, sürecin sonunda masum bir çalışan olarak mağdurların her şeyden habersiz omuzunda ağladığı, dertleştiği, görüşüne baş vurulan değerli profesyonellerdir.

 

Alkışlarla Yaşayan Profesyoneller

 

Profesyonel ortamın suni olarak salgıladığı alkış hormonu ile beslenen, “Aferin” ile nefes alıp veren, “Halledersin koçum!” denildiğinde plazayı sırtına almaya çalışan ve bu doğrultuda ekibinin ciğerlerini su toplatan, sürekli havalı sunumlar yapan, her aktiviteye gönüllü katılan ve katıldığı aktiviteyi yönlendiren, her etkinlikte en özgün soruları sorma çabasında olan, üst yönetminin kokusunu 22 km’den alıp hemen yanlarında biten ve 27 saniyede tüm başarılarını anlatan, herkese yalandan hal hatır soran ve selamlaşan, insanların algısında “Yaa Pelinsu ne kadar tatlı kız, ne kadar sosyal herkese değer veriyor, herkesin halini hatrını soruyor. Ne kadar da down to earth” imajını oluşturmak derdinde olan, hergangi bir iş veya süreçte patlaması ihtimali söz konusu olduğunda mutlaka faturanın kesileceği kişiyi aday gösterip süreçten profesyonelce sıyrılan, filmin son sahnesinde her daim alkışları toplayan ancak hayatı boyunca etrafındaki kartvizit bağımlı suni kalabakların arasında yalnızlığı ile yüzleşen profesyonellerdir.

Profesyonel Kaşarlar 

 

Profesyonel ortamın dikenli yollarında; dikensiz ve kestirme yollardan giderek tek hedefi yükselmek, cüzdan payını genişletmek, refah düzeyini korumak ve / veya arttırmak olan; bu ulvi hedef doğrultusunda stratejik ilişki geliştiren, talep yaratan ve hedefine ulaşana kadar talebi itina ile karşılayan, hayatına giren çıkan erkek / kadın sayısını bilmeyen karşı cinsin burnunu iyice sürtene kadar, zeki taktiklerle südündüren, karşı tarafı Pavlov’un köpeği gibi güdüleyip güdüleyip bırakan, sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarında her daim insanın sadece sevişirken veya sevişmeden önce takınabileceği bakışlarla surat ifadeleri ve alımlı vücutları ile yer alan, zorlama şuh kahkahalar atan ve her ortamda rahatlıkla cinsel deneyimlerinden bahsedebilen erkek veya kadın profesyonellerdir.

Profesyonel Ergenler

 

Profesyonel hayatın ciddi akışında yaşına rağmen ergen seviyesini koruyan, içten yanmalı motor gibi sürekli espriler, şakalar, komiklikler, fırlamalıklar yapan, yaşadığı sıradışı deneyimleri fütursuzca mevki bağımsız herkesin ortasında paylaşan, mesai arkadaşlarına sürekli komik, cinsel içerik içeren fıkra video gönderen insanların gözünde “Ulan bizim Tonguç ne piç çocuk yaaa. Harbiden böylesini görmedim. Geçenlerde yine…” algısını oluşturmak isteyen enerjik profesyonellerdir.

Profesyonel Mütevaziler

 

Profesyonel rekabetçi ortamda, kendisine tevdi edilen görevi itina ile yapan, etkin ve kaliteli bir takım oyuncusu olan, sadece işini zamanında ve nitelikli bir şekilde yapmak ile ilgililenen, dedikoduya girmeyen, işi ve çalışma arkadaşları ile romantik bir ilişki kuran, yaptığı işi gösteremeyen, sürekli birileri tarafından yönlendirilen, amiri aferin aldığı zaman mutlu olan, herkese her süreçte yardım eden, profesyonel kadrajda ön planda gözükmek yerine mutfakta ortalığı toplamaya kendini adamış mütevazi profesyonellerdir.

 

Profesyonel Yancılar 

 

Profesyonel ortamın tartışmasız kazananlarının yanında yer alan, sürekli kazananları ve başarılarından bahseden, kazananların emrinden çıkmayan, sadakatinde şüpheye yer bırakmayan, “Gün gelecek amk biz de gelecez oralara…” motivasyonu ile kazananlar adına logaritmik cetveli ezberleyen, sifonu çeken, mailin send tuşuna basan, kapısını açan, hapşırdığında mendil uzatan, geğirdiğinde yaramış diyen, sürekli kendisine ve kıyafetlerine methileyeler dizen profesyonellerdir.

Profesyonel Muhalifler 

 

Profesyonel hayatın tartışmaya açık olmayan politika ve süreçlerine sürekli meydan okuyan, her sürece her politikaya her aktiviteye her yaklaşıma profesyonel olarak muhalif duruş sergileyen, sürdürebilir itiraz mekanizması olan, itiraz etmekten aksiyon alamayan, deveyi gütmeyen ama aynı zamanda diyarı terk etmeyen “Beni nasılsa gönderecekler, ben duruşumu bozmayayım amk” düsturunu kendine şiar eden alternatif profesyonellerdir.

 

Profesyonel Sanal Karakterler

 

Profesyonel hayatın renkli ve hızlı akışında renksiz ve dikkat çekmeden nefes almayı bilen, gündüzleri Mr. Anderson kimliği ile sadece işi ile ilgililenen başarılı bir profesyonel iken geceleri Neo kimliği ile iş yerindekilerin hayal bile edemediği bir dünyayı yaşayan ve bu iki dünyayı da başarılı bir şekilde aynı bünyede barındıran profesyonellerdir.

Devam Edecek…

 

Spor Ortamı Tespitleri

TV Tespitleri (Tartışma Programı, Dizi, Film, Kadın Programları, Yarışmalar)

Film Tespitleri

Kitap Tespitleri

Etkinlik Tespitler