Tespit İnsanları V

Tespit İnsanları V

Solunumlarını tespit yaparak gerçekleştiren insanlar…

Profesyonel bir tespit insanı; izlediği veya izlemediği tüm TV içeriklerine dair, iç sesinin öncülüğünde, seri ve acımasız yorumlar yapmaktan kendini alıkoyamaz. Yılların deneyimi ve travmaları ile biriktirmiş olduğu bok atma kütüphanesinde hazır bulunan soruları sorar, yorumları yapar ve TV içeriklerini izleyici hedef kitleleriyle birlikte kendinden emin argümanlarla kategorize eder. Kategorizasyon, modern profesyonel hayatın adam asmaca oyunudur.

Evlilik Programları  

Evlilik programları; hayatın yoğun gündemine kendini kaptırıp, hayat mücadelesinde hızlı ve sağlam adımlar atabilmek adına evlilik müessesinin kapısını çalamamış veya çalmış yanlış cevap almış; bazen hedef kitleleri için içgörü toplama adına bazen de “Bu kadar kolay mı lan bu evlilik işleri” diye hayret makamlarını dinamik tutmak isteyen bireyler tarafından aktif olarak izlenir.

 

Sunucu: “Mehmet Bey merhaba, sizi Hamide Hanım ile tanıştıralım? Hadi konuşun, koklaşın kaynaşın.”

Mehmet: “Merhaba Hamide Hanım, nasılsınız?”

Hamide: “Merhaba iyiyim. Çocuğunuz var mı?”

Mehmet: “Evet, var ama evli.”

Hamide: “Eviniz var mı? Arabanız var mı? Bankada Paranız var mı?”

Mehmet: “Hödö bödö… Henüz yok ama neden olmasın? Sizinle güzel bir hayat kurabiliriz.”

Hamide: “Eyvallah!”

Sunucu: “Hamide Hanım, Mehmet Bey’i düşünür müyüz? Kutunuzda büyük hissediyor musunuz?”

Hamide: “Düşünmek çok isterdim ama ben genel kültür olarak daha kendime uygun birini arıyorum.”

Sunucu: “Kısmet değilmiş Mehmet Bey, hayatta başarılar.”

 

Sağlık Programları

Hastalık hastası olma eğilimi yüksek olan halkımızı bilgilendirmenin, eğitmenin amaçlandığı programlar; canlı konuk alalım, hem öğretelim, hem eğlendirelim, kah gülelim, kah eğlenelim, dertlerini dinleyelim sonucunda da : “Siz en iyisi doktorunuza danışın ve kontrolden geçin.” gibi yönlendirme yapan, süreç odaklı programlardır.

* Sunucu:
 “Pakize Hanım ‘hep ağrım var, ağrım var’ diye sızlanıyorsunuz, ama doktor bey konuşurken dinlemiyorsunuz. Neymiş kabızlığın belirtileri sayar mısınız? Bakalım dinlediniz mi?”

  Pakize Hanım: “Kabız değilim.”

* “Doktor Bey, 14 senedir ishalim. Çok zor durumdayım günde 13 kere tuvalete gidiyorum. Dışarı çıkamaz oldum. Ne yapmam lazım?”

* “Halkımızı sağlık konularında bilinçlendirmek için maket iskelet kullanalım diyoruz ama yönetmen RTÜK’te sıkıntı olmasın diye  iskelete don giydirmemizi istiyor. Anlamadım.”

* Doktor: “Bacağındaki önemli bir şey, yayılabilir. Dikkat edeceksin. Stres yapmayacaksın. Kafana bir şey takmayacaksın.”

  Necip Amca: “Peki”

 

Magazin Programları

Post modern eğlence anlayışının; sanat, spor, moda başta olmak üzere her alanda paylaştığı suni gündemleri ve gündemlerin rol modelleri olan aktörlerini ve özel hayatlarını ekran başına taşıyan programlardır.

* “Ekran karşısında sevişmeye karşı değilim, ancak sevgilim Taci’yi bir türlü ikna edemiyorum.”

* “Keşke sevgili olmasaydık diyoruz ama yine de arkadaşlığımız baki kalacak.”

* Daha öncesinde birlikteliklerini inkar eden Pelinsu ile Tonguç, artık sevgilerini saklamıyorlar. Kameraların önünde cesurca ilişkilerini yaşıyorlar.

* Henüz dizi başlamamış olmasına rağmen oyuncuların skandalları bitmiyor. Dizinin başrol oyuncusu Berk, bir diğer başrol oyuncusu olan Bade’nin kolunu saat yapmak üzere ısırdı. Acil müdahale için hastaneye kaldırılan Bade’nin sağlık durumu hala ciddiyetini korurken, Berk “Sadece şaka yapmıştım neden böyle oldu anlamadım.” dedi.

* Ünlü işadamı Abdulvahap Topatan’ın eşi Neriman Topatan, cemiyet hayatının hatırı sayılır kişilerinin katıldığı bir davette neşeli ve özgüvenli tavırlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Mutlu bir evliliği olduğu her halinden belli olan Neriman Topatan, gece için tercih ettiği spor kıyafetiyle de göz doldurken çevresine de pozitif elektrik saçtı.

* Saadet Altınmermer’in müzik camiasına kazandırdığı genç yetenek Ecem Kardelen’in piyasaya sürdüğü “Necasetten Taharet” adlı single çalışması ile mekanların vazgeçilmez parçası oldu.

* Sudenaz, dün gece katılmış olduğu müzayedede vermiş olduğu cüretkar frikiklerle yürekleri hoplattı, görenler: “Çok net donunu gördük” dedi.

* Fred ile Alya mekandan ayrı ayrı çıkmayı tercih ettiler. Ayrı araçlara binerek gecenin karanlığında gözden kayboldular.

* Temel ile Fadime çiftinin evlilikleri üzerinde kara bulutlar dolaşıyor

Futbol Programları

 

Oynanan maça ait yorumlardan ziyade; oyuncu, teknik direktör, menejer, malzemeci ve yöneticilerin hataları ile birlikte yorumcuların birbirleriyle sövmeli saymalı uğraştığı programlar.

* “Futbol programlarını hiç seyretmem, tamamen kültürel yozlaşmanın kötü bir örneğini sergiliyorlar.”

* “Analı avratlı, emmeli gömmeli söylemlerden uzaklaşıp terbiye sınırını aşmadan konuşmaya davet ediyorum sizi.”

* Ali Sami Alkış:
  “Şimdi bu Lucescu’ya Turgay Abi’yi götür O’nu da oynatır”
  Turgay Şeren:  “Yok ebeninki… Ali Sami”

* Ahmet Çakar :
 “Burda tatlı tatlı konuşuyoruz sayın Şengül bana laf sokmak için an   kolluyorsunuz … Olay laf sokmaksa benden iyi kimse sokamaz … Başlıyayım mı sokmaya ?”

* Ahmet Çakar:  “
Oğuz’cugum, sana Oğuz diyebilir miyim?”
   Oğuz:  “Hayır.”

   Ahmet Çakar: “Peki Sayın Çetin…”

 

Diziler

 

* “Kıvanç çok iyi vücut yapmamış mı amaaaaaa… Bu adam hangi dizide oynarsa
oynasın izlerim.”

* “Yağmur’a hasta olmayan var mı aranızda? Aşk-ı Memnu’da daha iyiydi ama…”

* “Pelinsu ile çıkmak istiyorsan onun izlediği tüm dizilere hakim olmalısın,  beğendiği diziler ile ilgili konuşabilmelisin, beğendiği dizi karakterleri gibi giyinmeli, yemeli içmeli ve gittikleri mekanlara gitmelisin…”

* “Game of Thrones, Spartacus içimdeki hayvanı uyandırıyor. Rahatlıyorum…”

* “Pis Yedili’deki gibi tüm arkadaş grubu birbiri ile takılıyor, bizim çocuklar da üniversitede
böyle takılıyor olabir mi?”

* “Sex And The City’ye özeniyorum önüme gelen ile seks yapıyorum.”

* “Kimsenin izlemediği yabancı dizileri izliyorum, çok iyiyim…”

* “Türk Dizilerini asla izlemem… İzleyenleri de kesinlikle anlamıyorum. Anlamak da istemiyorum.”

* “Çok sıkıldım artık evimizde dizi çekilmesinden, doğru düzgün hayatımızı yaşayamıyoruz…”

* “Dizileri, kıyafetler ve mekanlar için izliyorum.”
TV içeriklerini, izleyici hedef kitleleriyle birlikte kendinden emin argümanlarla kategorize eden profesyoneller kategorizasyon süreci esnasında kendileri de fütursuzca yapıştırmış oldukları etiketlerin anlamlı bir parçası oluvermişlerdi.

 

Yağmur, TV içeriklerinin kategorizasyonuna kafayı takmıştı. Otuz beş yaşına merdiven dayamış, bekâr, yalnız yaşayan, “eğitimli insanlar tarafından çekici bulunduğunu düşünen” bir profesyoneldi. Sosyalizm, feminizm, anarşizm, yoga, Uzakdoğu felsefesi, Taocu seks, ikebana kursları, parapsikoloji, tantrik masaj, sağlıklı beslenme, çevre duyarlığı, yeşil politika gibi çok çeşitli şeylere bulaştıktan sonra şimdi evinde oturuyor ve çevresindeki hemen her şeye, herkese zehirli bir dille, aşağılama dozu yüksek bir alaycılıkla yaklaşıyor.

 

Okumuş olduğu okullar, kitaplar, gezmiş olduğu ülkeler, deneyimlemiş olduğu tüm etkinliklerle, kendini, toplumda farklı bir yere konumlandırırken; kendisinin de yeri geldiğinde böğüre böğüre ağlayarak popüler kültüre ait farklı farklı TV programlarını izliyor olmasını, haftasonları yeme içmeden kesilerek günde bir sezon dizi bitirmesini kendine yediremiyordu.

 

Nitelikli bir sanat galerisindeki özgün bir serginin düzgün bir davetini, büzüşmüş ruhunu ferahlatmak adına reddediyor kendini televizyonun büyüleyici dünyasına teslim ediyordu.

 

Eski TV programlarının tadının çok daha farklı olduğunun farkındaydı, ama yeni programların da kendisini hayata bağlayan önemli bir unsur olduğunu daha yeni kavrıyordu…

Devam Edecek…

 Etkinlik Tespitleri