Yönetici İnsanları I

Yönetici İnsanları Yönetim için dünyaya gelen insanlar

Yönetici insanları; geçici bir süre için emanet etmiş oldukları egolarını, dikenli kariyer patikalarından geri alarak, bünyelerinin her hücresine itina ile yerleştirmiş; egolarının nadasa bırakıldığı dönemlerde yapılan saldırılara dair alınmış olan notları itina ile intikam planlarına dönüştürmüs, dünyayı yönetme yetkinliği ve motivasyonunda hazır kıta hedeflerini bekleyen insanlardır.

Yönetici insanları, profesyonel iş ve içtimai hayatın tüm bileşenlerinde etkin bir şekilde yönetici kimliği algısını yöneten ve bu kimliğin gereksinimlerine uygun yaşan profesyonel bireylerdir.

 

Yönetici İnsanlarının yönetici kimliklerini etkin bir şekilde yönettikleri alanların göze çarpanları aşağıdaki gibidir:
İletişim Yönetimi

Ofis Ortamı Yönetimi

Toplantı Yönetimi

Çalışan İlişkileri Yönetimi

Network / İlişki Yönetimi

Kişisel Gelişim Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Seyahat Yönetimi

Özel Hayat Yönetimi

İletişim Yönetimi

* Profesyonel bir yönetici mutlaka kısa, öz ve herkesin ilk bakışta anlaması mümkün olmayan kısaltmalar içeren “Slm, OK, Go 4 it, No, ?, ???, Yuh, Oha, Çüş, vb.” gibi söylemleri içeren mailler atmalıdır.

* Yazılan maillerde; imla hataları yaparak, Türkçe karakterlere dikkat etmeyerek, yarı İngilizce yarı Türkçe yazarak, çok yoğun bir anda yazılmış / gönderilmiş olduğu imajı  ve “Olm hayvan gibi yoğunum siz, ameleler gibi yatmıyorum. Mail yazacak zaman bile bulamıyorum” mesajı  verilmelidir.

* Yüzeysel bir kafa ile çalışanın, takım arkadaşları ile birlikte, uzun çabalarla anlamaya çalışacağı; maillerin subject kısmına ayrı, içeriğine ayrı cümle yazarak mail atmak çok profesyoneldir.

* Tamamen Türklerin olduğu bir iletişim matrisinde  atılan maillerin tamamının ingilizce olması arada dil sürçmüş gibi bir iki fransızca kelimeye yer verilmesi , dile hakimiyetin, özgüvenin ve o pozisyona tesadüfen gelinmediğinin en güzel göstergesidir.

* Gecenin ilerleyen saatlerinde mail atmak, pozisyon olarak daha üst düzey birinden gecenin ilerleyen saatlerinde mail alınmışsa hemen cevap yazmak çok profesyoneldir.

* Pazar gecesi çalışanlarını mail bombardımanına tutup haftanın yoğunluğunu hafta başlamadan çalışanlarına hissettirmek her profesyonel yöneticinin topun ayağına yakıştığı noktadır.

* Arada atılan maillerin altında “Sent from my iPad” yazması çok profesyoneldir. “İşlerimin hepsini iPad’imde konsolide ettim hem teknolojiye hem de işlerimin verimlilik yönetimine çok hakimim” mesajı verilir.

* Kendisine; onay almak / izin istemek / “Abi ne olur” diye yalvarmak / için atılmış olan tüm maillere kısaltma ile cevap verip “Ok, Go, No, Yuh, BNC (Bu Ne Cüret), BSY (Boşan da Semerini Ye), İOBİ(İnsan Olsan Bunu İster miydin) vb” mailin altına da isminin baş harflerinin kısaltmasını koymak “Hamit Tanrıverdi: HT, Abdurrahman Pordoğan: AP, Himmet Abdullah Topatan: HAT vb”   çok profesyoneldir.

* Herkesin amele gibi bakıp kafasına göre toplantı koymaması için takvimini paylaşmamak çok profesyoneldir.

* Herhangi bir mail iletişiminde bilgisayarı açmadan tüm operasyonu (toplantı organize etme, uygun olduğu zamanları paylaşma, iş delege etme, işlerle ilgili statü alma vb.) Blackberry ve /veya iPAD üzerinden yönetmek büyük puan kazandırır.

* Kendisine gelen mailleri forward edip “Action Please” “???” “FYI” seçeneklerinden biri ile paketleyip dağıtmak profesyonelliğin şanındandır.

* Profesyonel yönetici “Falanca işi yapalım” demek yerine “Falanca işini yapmak ister misin?” diyendir.

* Profesyonel yönetici iletişiminde bir cümle asla Türkçe bitmez.

* Profesyonel yönetici her cümlesinde mutlaka laf sokar ve mesaj verir.

* Profesyonel yöneticiye mail atarken mailin sonunda kesinlikle rica edilmemeli, kariyerin selahiyeti için her daim arz etme seviyesi korunmalıdır.

* Doğrudan raporlanan yöneticiyi atlayarak onun üstündeki yöneticiye mail atmak, rüzgara karşı işemekten farksızdır. Süreçten tertemiz, ağrısız, sızısız kurtulunma ihtimali yoktur.


Ofis Ortamı Yönetimi

 

* Sabah işe geldiğini belli etmek (bilgisayar sesi, profesyonel bir öksürük, ayakkabı topuğu, tadında bir balgam toparlama sesi vb) ve çalışanlarına günaydın dememek çok profesyoneldir.

* Sabah mutlaka, herkeste bulunmayan yurtdışından alınmış özel mug ile filtre kahve içilir.

* Kahvaltı günün çok erken saatlerinde sabah sporu öncesinde yapılmış olması gerektiği için ırgat gibi odada kahvaltı etmek (börek, poğaça, sucuklu yumurta vs yemek) hiç profesyonel değildir.

* Odası ve özellikle çalışma masası genellikle çok temiz olmalı ve üzerinde az eşya barındırmalıdır. Genel olarak masaya bakıldığında “Olm herif ne kadar düzenli. İşlerini de böyle düzenli ve titiz yönetiyor.” mesajı verilmelidir.

* Çalışma masasının üzerinde, insani yönlerinin de ne kadar kuvvetli olduğunu gösteren, pahalı ve minimalist bir çerçevede yer alan güzel bir aile resmi yer almalıdır.

* Odasında herkeste göremeyeceğimiz cinsten şık tasarımlı iphone / ipad deckleri kablosuz hoparlör tesisatları bulunmalıdır.

* Odasında mutlaka “Biz geçmişimize değer veriyoruz” mesajını veren eskilerden kalma bir Osmanlı Haritası, İstanbul Fotoğrafı, Ebru veya hat çalışması vs ile “Geçmişimize değer verirken modernliğimiz konusunda da çok netiz” mesajın veren özel bir koleksiyondan alınmış Atatürk portresi bulunmalıdır.

* Odanın tasarımı esnasında feng-shui prensipleri göz önünde bulundurularak yaşam enerjisi doğru bir şekilde yönetilmelidir.

* Odada yöneticinin isminin yazdığı dokuma halı, isimlik, hiç kullanılmayan dolma kalemlikler, üzerinden 6 ay geçmiş dergiler, katıldığı en dandik eğitimin bile çerçeveletilmiş sertifikası, sehpada kutusundan çıkarılmadan ikrama hazır duran çikolatalar, masa üzerinde Ece ajandası, sanattan hiç anlamadığını bir kilometreden gösteren altın varaklı kabartma çerçeveli çakma bir tablo, “Hindistan’a da gittim” mesajı veren bir sürü at, eşek, fil, kirpi heykelcikleri, belgesel ve / veya para ekranı açık olmayan televizyon bulundurmak; yöneticinin kendine yakışan varken çıplak dolaşmasıdır.

* Masaya imzaya gelen evrakları hemen imzalamak, imzalamadan önce evrağı göndereni çağırıp n adet soru sormamak hiç profesyonel değildir.

* Masaya getirilen filtre kahveyi veya bitki çayını hemen içmemek, soğuduğu için değiştirilip yenisini içmek yöneticinin kendine yakışanı giymesidir.

* Masadaki telefonundan sekreter haricindeki ( O da her zaman değil) diğer aramalara cevap vermek, mahalle kıraathanesinde Mango Passion Fruit Frappuccinosipariş etmekten farksızdır.

 

Devam Edecek….
Toplantı Yönetimi

Çalışan İlişkileri Yönetimi

Network / İlişki Yönetimi

Kişisel Gelişim Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Seyahat Yönetimi

Özel Hayat Yönetimi