Yönetici İnsanları VI (Final)

Yönetim için dünyaya gelen insanlar

Previously on Yönetici İnsanları (I, II, III, IV, V)

İletişim Yönetimi
Ofis Ortamı Yönetimi
Toplantı Yönetimi
Çalışanlarla İlişki Yönetimi
Network / İlişki Yönetimi
Kişisel Gelişim Yönetimi
Sosyal Medya Yönetimi
Seyahat Yönetimi

Özel Hayat Yönetimi

* Profesyonel yönetici, iş ve özel hayat dengesini itina ile kurar. Denge yönetimi esnasında kimseye malzeme vermediği gibi, herkesin kendisi hakkında “Olm herif ne profesyonel lan, her şeyin hakkını veriyor. Her şeye hakkıyla vakit ayırıyor.” algısını profesyonelce sürdürür.

* Profesyonel yöneticinin özel hayatı, iş hayat fonksiyonunun içinde yer alan, sade bir değişkendir. Hayat seyrinin ivmesini, eğimini; iş hayatı fonksiyonu belirler. Özel hayat da bu seyire adapte olur.

* Profesyonel yöneticilik; özel hayatı (ilişkileri, ailesi, özel zevkleri, haftasonu neler yaptığı, tatile nereye kimlerle gittiği, çocukluğundaki travmaları, kendisini hırs denizine atan çalkantılı deneyimleri, aşkları, tutkuları vs) ile ilgili herhangi bir malzeme vermeden; çalışanların en ince ayrıntısına kadar özel hayatlarına hakim olmayı, sorgulamayı, yeri geldiğinde konu açıp görüş bildirmeyi ve müdahil olmayı gerektirir.

* Profesyonel yönetici olmanın gerekliliklerinde hatırı sayılır bir özellik olarak, libido düzeyinin yüksekliği gelmektedir. Libido düzeyi,  profesyonel yöneticinin, şirketin hiyerarşik yapısındaki mevcut düzeyine göre doğru orantılıdır. Profesyonel yönetici, çevresindeki, potansiyel hedefleri kısa sürede tespit eder ve  bir araya geldiklerinde de “Seninle birlikte olsam ne güzel olurdu” manasında – aleni – gözünün içine bakar ve nihai hedefine ulaşmak için sürdürebilir entegre iletişim yapar.

* Bekar bir profesyonel yöneticinin; uzun süreli, kendisi gibi hatırı sayılır bir şirkette, hatırı sayılır bir pozisyonda çalışan sevgilisi ile aynı evde beraber yaşaması ve bu durumun algısının “Evlenmelerine ne gerek var olm. Gayet güzel yaşıyorlar evli gibi. Çocuk yapacakları zaman belki evlenirler” şeklinde yönetilmesi çok profesyoneldir.

* İş yerinde, iş dışında, sağda solda; her gördüğü kıza yazan, yönettiği bütçe miktarını paylaşan, ne kadar başarılı ve güçlü olduğunu tüm detayları ile anlatan, pozisyonu ve kendisine raporlayanlar hakkında detay bilgi veren bekar yöneticinin durumu; mahalle arasında elinde mala ile inşaatta sıva yaparken karşı balkonda çamaşır asan kıza türkü söyleyerek yazan inşaat işçisinden farksızdır.

* Evli bir profesyonel yöneticinin ise, kendisi gibi hatırı sayılır bir şirkette çalışan eşi ile şehrin prestijli mekanlarından birinde kurdukları çekirdek ailesinde, başarılı bir eş ve baba rolünde oscar kazanması profesyonelliğin gereğindendir.

* Evli bir profesyonel yöneticinin; yüzük takmaması, eşinden ve çocuğundan bahsetmemesi, konjenktüre göre bekar görünümlü evli profesyoneli oynaması, denk gelirse bütün fırsatları değerlendirme eğiliminde olması ve tüm bu algıları kullanarak; sekretere, takım asistanına, kendisine raporlayanlara, tedarikçisine, güvenlik görevlisine, evdeki bakıcıya, evdeki hizmetçiye, ara ütücüye, hizmetçiye, bakıcının akrabasına, hizmetçinin kirpisine, Hogwarts büyücülük okulu kıdemli hayaletlerine yazması; hatırı sayılır bir tatil mekanının plaj locasında; kebap, lahmacun yiyererek ellerini denizde yıkamaktan farksızdır.

* Profesyonel yöneticinin çocuğu; şehrin doğum ünitesi en presjtijli hastanesinde, eğitimini yurt dışında görmüş en az 3 dili anadili gibi konuşan ve anlaşma yazacak düzeyde bilen doktor ve hemşireler tarafından dünyaya getirilir. Mutlaka suit odada kalınır, gelen gideni ağırlamak için özel catering hizmeti (özel saray şerbetleri, profesyonel snackler, kepek ekmekli hellim peynirli üçgen sandviçler vb.) satın alınır. Odanın kapısı, yurt dışından sipariş edilmiş süslerle süslenir, amele gibi hastanenin verdiği süsler vs kullanılmaz. Bebeğin doğum sürecini görüntülemesi için ülkenin en prestijli fotoğrafçılarından biri ile anlaşılır. Akabinde, “Oğlumuzun fotolarını, Sabit Tanrıverdi çekti” diye hava atılır.

* Profesyonel yöneticinin çocuğu; Türkiye’ye henüz gelmemiş ve / veya gelmiş ise de Türk cüzdanlarının yaklaşamayacağı markalardan giyinir, süslenir ve kıyafetler, diğer profesyonellerin izlenimine sunulur.

* Profesyonel yöneticinin çocuğu hayatının ilk dönemlinde okula ve / veya anaokuluna başlamadan önce, profesyonel oyunların oynatıldığı: “Bütçe yönetimi grubu, performans yönetimi  grubu, yelken ile liderlik grubu, geğirerek motivasyon yönetimi  grubu, profesyonel audiobook dinleti grubu, profesyonel renk tanıma grubu, profesyonel retorik grubu, profesyonel storytelling grubu, profesyonel pre-kite boarding grubu, profesyonel pre-fitness grubu vb” grupları ilgili profesyonel hizmetler veren prestijli mekanlarda profesyonel hayat hazırlık sürecine girer.

* Profesyonel yöneticinin çocuğu, az bilinen, zor girilen (mülakatlar, puanlar, torpiller, ateşli çemberden atlamalar, burnunda 8 dk top çevirmeler, 1878 kere tık tık yapmalar, 122 şınav çekerken küre kapağının hacmini hesaplamalar vb. ) bir yerde eğitim görmesi ve bu eğitim deneyiminin, profesyonel çevreye etkin bir iletişim planı ile aktarılması makbuldur.

* Profesyonel yöneticinin aracın arkasında mutlaka ipad, su, profesyonel dergiler, diş fırçası, henüz Türkiye’de satılmayan bir diş macunu, henüz Türkiye’de satılmayan sakız, her an öpüşme okazyonuna maruz kalınma ihtimaline binaen ağız spreyi, soru gelirse karizmayı çizdirmemek için logaritma cetveli, vb bulunur. Türkiye’de olmayan ürünler için “Toprağam bunu  yıllardır kullanıyoruz, hala gelemedi Türkiye’ye bir gelse koli ile alacağım.” mesajını düzenli olarak vermek çok profesyoneldir. Daha kıdemsiz bir profesyonel yalakalık olsun diye kullanılan bu ürünlerden herhangi birini nereden aldığını sorduğunda, “Ülke > Şehir > Cadde > O Caddede Meşhur Bir Mağazanın Yanındaki >  X Mekanı > Girince sağ taraftaki ilk raflarda” gibi detay vermek büyük puan kazandırır.

* Profesyonel yönetici, tatil için mutlaka;  bohem, çok pahalı ve mümkünse herkesin kolaylıkla gidemeyeceği premium adalara gider. Gittiği adalarda yaşadığı deneyimleri ifade eden fotoğrafları: “Kumda kadeh arkada efsane deniz manzarası, ayak arkada deniz manzarası, denizde mayoyu çıkarıp karaya doğru sallarken fotolar,  herkesin bulamayacağı puro deneyimi fotoğrafları, egzotik yiyecek ve hayvan fotoları, tekneden deniz fotoları, deniz uçağından deniz fotoları, deniz uçağının içinde pilot ile ense tokat fotoları, uzun eşek fotoları, deve güreşi fotoları vb.” sosyal medyada itina ile paylaşır ve gelen yorumlara cevap yazmaz.

* Profesyonel yönetici, sıradan uzman ve uzman yardımcılarının daha yeni yeni farkına vardığı ve ilgilendiği bir çok hobiyi (moleskine ile origami, satır kıyması ile sushi yapımı ve sunumu, NLP ile integral hesabı, at üzerinde BBM’den mesaj atma, yelken kullanırken pioneer teybi JBL hoperlörlere bağlamak, fraktal jujitsu, pikaçu eğitmenliği, çükübik terbiyeciliği, fikiboklarla salsa, kiteboard da boardun önünü kaldırma vb.) yıllar öncesinde edinmiş ve bu hobilerde dünya çapında hatırı sayılır bir konuma gelmiştir.

Son Sözler…

“Yüzünü örten perde açıldığında hakikat eğer hala hakikate benziyorsa, bu durumda, çıplak hakikat diye bir şeyden söz edilemez” der Baudrillard.

illüzyondan yoksun bir gerçek, hala gerçek olarak kabul görebiliyorsa, bu durumda; gerçek, nesnel bir gerçekliğe nasıl sahip olabilir?

Büyüleme gücünü yitiren şeyler, anında ve tamamıyla gerçek, gölgelerinden ve yorumdan yoksun şeylere dönüştüler.

Paketlenmiş hayat serüveninde, tedavülden kalkmayı beklerken, paralel evrenden kendimizi seyrediyoruz

Profesyonellik, gerçekliğin peşinde koşan son avcı ve onu yakıp yıkan yağmacı gibidir. Profesyonellik, bizzat gerçeklik tarafından bir tür bulaşıcı ve yok edici unsur şeklinde salgılanmıştır.

Profesyonel Gerçeklik, gerçeklikle kedinin fareyle oynadığı gibi oynamaktadır. Bu, nesnel gerçekliğin soyutlanma sürecinde devreye sokulan sürecin nihai aşamasıdır.

Profesyonel Gerçeklik coğrafyasının vatandaşları kendi cenaze namazlarında kendilerini musalla taşında gözlemleyerek, gerçek bedenlerini gömmüş ve hocanın “El Fatiha”  söylemini müteakip kendilerine  birer Profesyonel Beden bulmuşlardır.

Buldukları Profesyonel Beden’in yaptığı her haraket;  planlı, programlı,  hedef odaklı ve profesyoneldir. Profesyonel Bedenler, daha fazla  ilgi, daha fazla prim, daha yüksek kariyer basamakları, daha fazla refah düzeyi ve daha yüksek bir statü için profesyonel terler dökerler.

Bunun gerçek alınterinden yoksun, aslıyla kusursuz bir benzerlik gösteren, ancak insanda sanal bir haz duygusuna yol açan sanal bir oksijen solunumu olduğu söylenebilir. Böyle bir şeye hala solunum denilebilir mi? Soluduğumuz şey gerçekten hava mı?

Bilmiyorum..

Ama bildiğim tek şey…

Nefes alamadığımız…