Yorgun Balatalar

yorgun_balatalar.001

Yorgunluk; hüzünlü, şablon ve bi türlü bitmeyen miskin bir roman gibi yüz ifadesidir.

Yorgunluk; yüz hatlarında yer alan kelimelerin yüzeyselliğine teslim olmayacak duruşunu yitirmiş, anlamların derin akışında kendini kaybedecek tekinsiz bir karanlıktır.

Yorgunluk, bünyenin mevcut performansını fiziksel veya duygusal olarak devam ettirecek mecalinin kalmaması halidir.

Profesyonel hayat ekosisteminde ise yorgunluk; çalışma hayatına atılan ilk adımla birlikte biriktirilmeye başlanan travma, deneyim, fırça, anlık mutluluklar ve hayal kırıklıklarının kümülatif toplamıdır.

Toplama kavramı, matematikte olduğu kadar havalı değildir reel dünyada. Toplama hayatlar, toplama ilişkiler, toplama zevkler, toplama deneyimler gibi toplama setler organik olmadan bir araya gelmiş parçalar bütünü olarak algılanır.

Toplama deneyimler, yıllanmış bir profesyonelin işletim sistemine büyük motivasyonlarla yüklenmiş ama tenezzül edilip kaldırılmamış programlar gibidir.  Bazılarını kaldırmaya tenezzül etmezsin, bazılarını ise her yerden silmek istersin. Bir kere yüklenmiştir geri dönüşü yoktur. Yaraları kapanır ama diskte mutlaka izi kalır. Hevesle kurulan programların ( yeni ilişkiler, yeni kariyer fırsatları, tatmin edici primler, yeni şirket araçları, yeni aşklar, yeni f..k buddyler, yeni iş tanımları, terfiler, aferinler, aynen devam etler, daha iyi olabilirsinler, incentive tripler, hisseler, vb.) sayısı arttıkça sistem yavaşlamaya şişmeye başlar. Eski performansında açılmaz. Eskisi kadar motive ve nitelikli cevaplar veremez. Kum saati, hayatın doğal bir parçası olarak döner, döner, döner…

Sürekli kum saati ile muhatap olmak öz güveni kırar, gelecek kaygısını, varlık nedenini sorgulatır.  Sorguladıkça veritabanı şişer. Sistem iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. O konfigürasyonu toplamak zaman almıştır, maddi manevi emek vardır, yaşanmışlıkla birleşince de bedenin parçası halini almıştır. Dilemmaperest bir sahne perdelerini açmıştır.

Sistemi hızlandırmak için denize düşen kişisel gelişime sarılır. Kişisel gelişim, alternatif yaşam öğretileri hayatının merkezine oturur. Çakralarını açıp, sağa sola her renkten Ki topu fırlatana kadar, zamanı ve mekanı bükene kadar, mokoko otlu komoçko çorbası içer. Fikibok ve çükübikle nefes egzersizi yapar.

Kişisel gelişim, kısa vadeli çözümlerde ziyadesiyle iyidir. Sızıyı geçici olarak ortadan kaldırmak için iyileştirici spreyini sıkar, seni doygun bir motivasyon paketi ile az önce sakatlandığın sahaya geri gönderir. Geçici çözümler herkese iyi gelir, herkesi mutlu eder. Akabinde hayata pozitif bakılır, mal, mülk mevki, prim, sevgili, koca sahibi olmak için olumlama yapılır. Olumlamalar illüzyonunda hüzünler, geçici olarak halının altına emanet edilir ve hep orada kalırlar.

Kişisel gelişimin de çözüm olmadığının farkına varıldığında, yorgunluk düzeyi de farklı bir boyuta taşınmıştır. Artık yorgunluk kroniktir. Son nefeslerle kronik yorgunlukla mücadele etmeye çalışılır, ancak sistemde çok fazla uygulama yüklü olduğundan ve bir çok uygulama aynı anda çalıştığından dolayı her seferinde bir yenilgi daha alarak mücadelenin başlangıç noktasına dönülür. Mevcut donanım paketine ek paketler, yamalar, afili badgeler, sosyal platformlar, üyelikler, cemiyetler ve ritüeller. Dünyanın yükünü omuzlamak bir yana, tenefüs edilen saf oksijen bile civa gibi ağırlaşarak ciğerleri yakar.

Nihai olarak palyatif çözümlerden medet ummanın beyhude olduğu anlaşılır. Nitelikli bir formatçı aranır.

Format komutunu yazıp “Enter” tuşuna basmak dünyanın en zorlu aksiyonlarından biridir. Dolayısıyla bu kadar yorgun bir bünyenin format komutunu yazıp “Enter” ’a basacak ne cesareti ne de mecali vardır. İster ki biri O’nun adına yapsın. Kendini formatlatmak için kiralik katıl arayışına gider. Kiralık katile, kendisini formatması hususunda açık açık talebini dile getirecek cesaret de olmadığından katil devşirilmeye kandırılmaya çalışılır.

Kiralık katil bazen bir dost, bazen bir aile bireyi, bazen bir mesai arkadaşı, bazen bir sevgili , bazen ise çok alakasız rassal biri olabilir. İtina ile kanına girilir eline tüm silahlar argümanlar verilir ve hiç düşünmeden tetiği çekmesi talep edilir.

Bazı kiralik katiller başarılır olur. Formatlar. Bazıları, yanlış komut girer sistemi daha da içinden çıkılmaz bir hale getirir. Bazıları ise hiç askiyon almadan son dakikada cayarlar.

Format operasyonunu tamamlayanların hayatlarında mutlak değer içinde yeni bir yaprak açılırken, operasyonu başarı ile tamamlayamayanlar ise daha da şişmiş ve hasar almış bir işletim sistemi ile ikinci el piyasasında kendisine uç aşağı beş yukarı hak ettiği değeri verecek kurtarıcısını beklemeye başlarlar. Kurtarıcı gelir gelmez, bilinmez. Bilinen tek şey şu ki, hayatta her aksiyon bir reaksiyona sebep olur. Her aksiyon bir tercihtir ve sonuç paketleri ile birlikte gelir. Kendi beşeri denklemimizin değişken anahtarı ve tercih seti sende iken başkalarından medet ummak beyhude bir çabadır. Zira, başkasının kopya yazılımının senin işletim sisteminde sağlıklı çalışacağının garantisini kimse veremez.

“Neden yorgunsun sorusuna cevap aramaktan, ve bunu sormasınlar diye gülümsemekten yoruldum.” Cemal Süreyya